Dodany: 2006-03-28 21:38|Autor: duriath

Książki i okolice> Pomoc

Tolkien i Sapkowski - przyczyny popularności


witam!i prosze o pomoc!!!otóż: pisze w tym roku mature m.in z polskiego:]i na ustną wybrałem sobie temat: "To się czyta dzisiaj - modni pisarze, modne książki. Omów na przykładzie dwóch, trzech twórców przyczyny popularności niektórych książek i autorów. Sformułuj własną opinię na ten temat". Jak się domyslacie wybrałem Tolkiena oraz Sapkowskiego. Z pozoru temat wydawał mi się prosty i przyjemny jednak po dokłębnej analizie pozostał tylko przyjemny:] Według mnie temat wymaga nie tyle znajomości literatury podmiotu ile gustów społeczeństwa i przyczyn dla których ludzie sięgają po w/w autorów. Dlatego potrzebna mi jest wasza opinia na ten temat. Bede wdzięczny na wszelką pomoc... BŁAGAM POMÓŻCIE!!!!!
Wyświetleń: 8350
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: bog 2006-03-28 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: witam!i prosze o pomoc!!!... | duriath
Lepiej by było gdybyś zrobiła ankietę, typu- co interesuje cię w danej książce itp.
Jeżeli chodzi o mnie to mogę powiedzieć od razu.
Sapkowski-gdyż ma fascynujący sposób wypowiedzi, miły, lekki i przyjemny. Ciekawie układa fabułę i stwarza niepowtarzalny klimat. Jego bophaterowie nie są jednoznaczni, lecz zazwyczaj mają doskonale wykreowaną osobowość. Jeszcze jednym powodem może być to, że Sapkowski to polski prekursor tego nurtu literatury:)
Tolkien-epickie opisy inienaganny styl wypowiedzi tworzą niesamowity klimat starych, baśniowych opowieści, ale i przybliżają nas do tamtego cudownego świata, który wydaje się przez to zaskakująco realistyczny. Doskonale scharakteryzowane postacie, własna geografia, mitologia i jężyk (stworzone przez samego Tolkiena ) są tym co przyciąga czytelników. Mimo to Tolkien jest najbardziej ceniony za przesłania w swoich książkach, za mądrości tzw. ponadczasowe.
To by było na tyle, jeśli chcesz coś jeszcze to pisz, chętnie odpowiem.
Użytkownik: peter07 2006-03-28 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Lepiej by było gdybyś zro... | bog
Przyczyn popularności należy doszukiwać się nie tylko w walorach danych książek. Wzrost zainteresowania prozą Tolkiena, to w dzisiejszych czasach głównie zasługa ekranizacji "Władcy Pierścieni". Promocja, reklama - wszystko ma wpływ na odbiór danego tytułu.
Użytkownik: yuki86 2006-05-13 12:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Lepiej by było gdybyś zro... | bog
Ja mam identyczny temat... z tym jednym wyjątkiem że ja nie wzielam sapkowskiego tylko Harrego pottera zakon feniksa, czytalam ta ksiazke chyba z 5 razy... znam ja prawie ze na pamiec;P ale mam maly problem... tak w sumie niewiem dlaczego Harry Potter to tak bardzo popularna książka... pomożecie?? bardzo prosze...
Użytkownik: Natii 2006-05-13 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam identyczny temat..... | yuki86
Proponuję poczytać recenzje i opinie dotyczące Harry'ego, które znajdują się w BiblioNETce - ktoś już poruszał przyczyny popularności tych książek.
Użytkownik: jakozak 2006-03-29 10:54 napisał(a):
Odpowiedź na: witam!i prosze o pomoc!!!... | duriath
Przyczyn popularności szukać należy również w tym, że społeczeństwa światowe słyszące ciągle o wojnach, politykach i innych codziennych trudnościach uciekają w świat bajek i baśni, żeby odreagować. Tam nikt ich nie skrzywdzi. Tam ważne są wartości, które w dzisiejszym świecie nie liczą się, a ludzie jednak je cenią.
Użytkownik: jakozak 2006-03-29 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyczyn popularności szu... | jakozak
Tylko nie rozumiem, czemu w tajemnicy w ciemnym kinie, albo w książce czytanej w jakimś spokojnym miejscu, a nie oficjalnie i głośno. Nie potrafię pojąć, jak można wstydzić się swoich cech dobrych i przyklaskiwać na pokaz draństwu...
Użytkownik: duriath 2006-03-29 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: witam!i prosze o pomoc!!!... | duriath
dzieki za podpowiedzi:)bardzo mi sie przydadzą... Jesli macie jeszcze jakieś przemyślenia to bardzo prosze - Piszcie:)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2006-04-01 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: witam!i prosze o pomoc!!!... | duriath
Tolkiena odkryłam lat temu chyba.. .dzieści?, a 25 to już na pewno (pierwsze polskie wydanie w przekładzie M.Skibniewskiej); wówczas nie było mowy o modzie na niego ani w ogóle raczej na fantasy, ale urzekł mnie tym, o czym wspomniało już kilku moich przedmówców: spójnością i klarownością wymyślonego przez siebie świata, poczuciem humoru (z jednoczesnym zachowaniem proporcji między humorem a powagą), umiejętnością równoległego prowadzenia wątków w taki sposób, by czytelnik śledząc losy jednej grupy bohaterów nie zapomniał o drugiej, wyrazistością kreowanych postaci.
Przez długi czas potem nie brałam się za żadną literaturę fantasy, gdyż dwa czy trzy tytuły, które w międzyczasie wpadły mi w ręce, wydawały mi się strasznie miałkie i mętne w porównaniu z Tolkienem. Toteż i do modnego Sapkowskiego nie chciało mi się zabierać. Namówił mnie na niego syn, a właściwie sama się namówiłam, widząc, jak mój potomek siedzi z nosem w książce do 2 w nocy i przy tym rechocze tak, że łóżko się trzęsie.
Przeczytałam i doceniłam : umiejętność skonstruowania własnego (zupełnie odmiennego od Tolkienowskiego) świata z wykorzystaniem motywów środkowoeuropejskich oraz twórczej zabawy motywami literackimi, poczucie humoru (trochę rubaszne, co prawda, ale niech ktoś powie, że to go nie bawi!), nowatorski język (ta wspaniała archaizacja! teraz już wielu polskich twórców fantasy używa podobnej średniowieczno-gwarowej polszczyzny, ale Sapkowski był pierwszy).
Użytkownik: kasiulatygrysek 2007-01-31 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: witam!i prosze o pomoc!!!... | duriath
Ja mam ten sam temat. Wzięłam książki Kod da Vinci, Nigdy w życiu i Alchemik... Kto mi pomoże?? Prosze...
Użytkownik: monika-ewa 2007-04-04 10:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam ten sam temat. Wzi... | kasiulatygrysek
ja tez mam ten temat i tez wybrałam Grochole tylko oprucz niej mam jeszcze Chwina i Humberta. ja uwarzam ze Grochola jest czesto czytana bo jest przyjemna i pisze proste tresci a ty co o niej napiszesz? Mozemy wymienic sie pogladami na ten temat co ty nato?


Jezeli ktos przeczytał którąś z podanych książek a mianowicie: "Nigdy w życiu", "Złotego pelikana" lub " Proszę o prawo do śmierci" proszę o opinie bardzo dziekuje i pozdrawiam
Użytkownik: monika-ewa 2007-04-05 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: ja tez mam ten temat i te... | monika-ewa
to kto pomoze prosze nie wiem co mam zrobic z tym tematem pomozcie blagam
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: