Dodany: 28.03.2006 16:26|Autor:

Książka: Złodziejka
Waters Sarah
Notę wprowadził(a): margot.

Autorka urodziła się w 1966 r., posiada doktorat z literatury brytyjskiej. Jest znawczynią powieści wiktoriańskiej. Akcja jej trzech dotychczasowych powieści jest osadzona w XIX-wiecznej Anglii.

Sarah Waters otrzymała nagrodę British Book Awards w kategorii "Autor 2003 roku". W roku 2002, za książkę „Złodziejka”, otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych w dziedzinie kryminalnej powieści historycznej. Prestiżowy kwartalnik „Granta” przyznał Autorce tytuł "Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy 2003 r.".

Wiktoriańska Anglia, 1862 rok. Susan Trinder i Maud Lilly mają po osiemnaście lat, obie są sierotami, obie straciły matki w dramatycznych okolicznościach. Sue Trinder, córka złodziejki i morderczyni, mieszka w Londynie przy Lant Street, w domu oszusta i pasera, gdzie codziennie załatwia się brudne interesy. Panna Maud Lilly - wykształcona młoda dama - wychowuje się w Briar, posiadłości wuja, miłośnika i kolekcjonera nader specyficznego gatunku książek. Pewnego dnia losy obu dziewcząt się łączą.

Niezwykła i zaskakująca historia, utrzymana w duchu powieści Dickensa i Wilkiego Collinsa.

"Od „Złodziejki” oderwać się nie sposób, powieść to wspaniała pod każdym względem, bodaj czy nie najlepsza z tych, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało mi się przeczytać. Udowadnia bowiem, że tempo, akcja i pokrętna fabuła nie muszą wcale okoniem stać do głębi, ambicji artystycznych, świadomej gry z tradycją literacką podjętą przez Waters".
Wojciech Sosnowski, Wirtualna Polska

[Prószyński i S-ka, 2004]