Dodany: 13.08.2004 11:53|Autor: aniaposz

Ile w nas zwierzęcia?


Z psychologią ewolucyjną zazwyczaj jest tak, że albo się ją uwielbia, albo nienawidzi. No, może trochę przesadzam, ja mam do niej stosunek bliższy raczej umiarkowanemu zaciekawieniu. Psychologia ewolucyjna, dawniej nazywana raczej socjobiologią, to nic innego jak próba wyjaśniania zachowań ludzkich, zwłaszcza społecznych, w kontekście ich roli przystosowawczej. Zasada jest prosta: skoro coś się pojawiło, to znaczy, że czemuś musi służyć, a to coś, to oczywiście ewolucja ku chwale naszego gatunku.

Psychologia ewolucyjna, bardziej niż teorią naukową, jest dla mnie swoistą zabawą intelektualną, zachęcającą do własnych poszukiwań, i może tak właśnie należy ją traktować. Po pierwsze nic tu nie wiadomo na pewno, co zresztą rzuca się w oczy zaraz po otwarciu książki, gdy każde zjawisko tłumaczone jest kilkoma alternatywnymi hipotezami, których zweryfikować się raczej nie da. Psychologia ewolucyjna to po prostu dziedzina nieweryfikowalna. Na szczęście Buss mówi o wszystkim bardzo ostrożnie i obiektywnie, nie wpadając w ton niektórych przekonanych o swoich racjach biologistów.

Zabawna sprawa jest z samą ewolucją psychologii ewolucyjnej. Mam wrażenie, że dziedzina ta rozciąga się jak guma w miarę odkrywania coraz to nowych zjawisk społecznych i potrafi zgrabnie tłumaczyć często dwie sprzeczne kwestie (taki to już przywilej teorii niefalsyfikowalnych). Tak jest np. z przelotnymi romansami. Jeszcze do niedawna socjobiologowie stali twardo na stanowisku, że mężczyźni to poligamiści, podczas gdy kobiety to zdeklarowane monogamistki, poszukujące tylko jednego partnera, który byłby w stanie zapewnić byt potomstwu. To była jedna z żelaznych tez socjobiologii w klasycznym ujęciu Wilsona. I co? Ano, ostatnio okazało się, że kobiety - i owszem - też lubią sobie skoczyć w bok, tyle że się o tym nie mówiło, a teraz zaczęło. Niedawno czytałam nawet pewien raport, który dowodził, że wśród obecnych dwudziestoparolatków to kobiety częściej wdają się w przelotne romanse pozamałżeńskie (ile w tym prawdy - nie wiem, ale daje do myślenia). Tak więc psychologia ewolucyjna zgrabnie przeformułowała swoje "żelazne tezy" i teraz okazuje się, że kobiety też odnosiły korzyści (z ewolucyjnego punktu widzenia) z takich przelotnych romansów. No dobrze - lepsze to niż uparte trwanie w ułudzie wbrew faktom.

Książka nie ogranicza się oczywiście do kwestii doboru partnerów i strategii seksualnych. Podejmuje też próbę wyjaśnienia innych zachowań ludzkich, co jest rzeczywiście bardzo ciekawe i warte przemyślenia. Jeśli ktoś interesuje się psychologią, można próbować zestawiać niektóre stanowiska psychologii ewolucyjnej z innymi teoriami, np. z podejściem poznawczym, behawioralnym etc. I może to jest właśnie klucz do prawdziwego poznania człowieka? Zupełnie jak w tej bajce o słoniu i ślepcach, z których każdy dotykał innej części ciała słonia i wydawało mu się, że pojął całą prawdę, a tymczasem cała prawda to był po prostu cały słoń, złożony z poszczególnych części.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7153
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: angrakl 09.08.2007 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Z psychologią ewolucyjną ... | aniaposz
Witam,
od jakiegos czasu próbuję nabyć "Psychologię Ewolucyjną" Davida M. Buss, ale okazało się to prawie niemożliwe, dlatego proszę o informację czy ktoś wie gdzie można ją kupić?
pozdrawiam
Użytkownik: Marylek 09.08.2007 15:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, od jakiegos czas... | angrakl
Dwa miesiące temu była na allegro, ale nie było ofert kupna. Zobacz tu:
http://www.allegro.pl/item206603754_d_m_buss_psych​ologia_ewolucyjna_polecam_.html

Możesz więc poprosćc sprzedającego o powtórne wystawienie. Albo czekać...

Albo napisz do GWP, które ja wydało.
Użytkownik: verdiana 09.08.2007 15:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwa miesiące temu była na... | Marylek
Właśnie miałam dać tego samego linka i to samo napisać. :-))
To w takim razie życzę tylko powodzenia w poszukiwaniach. Myślę, że jeśli sprzedawca ma jeszcze tę książkę, to ją chętnie ponownie wystawi.
Użytkownik: Marylek 09.08.2007 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie miałam dać tego s... | verdiana
:-))
Użytkownik: angrakl 13.08.2007 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Z psychologią ewolucyjną ... | aniaposz
Witam,
niestety GWP nie planuje dodruku do konca tego roku a osoba ktora wystawiala ja na allegro juz ja sprzedala... moze ktos zna link pod ktorym mozna kupic uzywane ksiazki z zakresu psychologii (gdzie będą szanse na znalezienie Psychologii Ewolucyjnej)?
pozdrawiam,
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: