Dodany: 2006-03-09 08:03|Autor:

z okładki

Autorka przedstawia rolę i miejsce kobiety w gospodarczej, społecznej, politycznej i kulturalnej historii Europy od czasów najdawniejszych aż do początków XXI w. oraz ukazuje rozwój stereotypów związanych z kobiecością. Rozważania swoje rozpoczyna od omówienia czasów biblijnych i antycznych, potem kolejno opisuje wieki średnie i epokę XVI-XVIII w., czyli czasy prawnej i społecznej dyskryminacji kobiet, gorących debat na temat ich natury i miejsca w społeczeństwie, czasy, w których nie brakowało sformułowań odmawiających im duszy, a na pewno rozumu. Po prezentacji sytuacji kobiet w mieszczańskim społeczeństwie epoki wiktoriańskiej i walki sufrażystek o prawo wyborcze, a także o dostęp do studiów uniwersyteckich, autorka omawia wielkie zmiany, jakie nastąpiły między innymi w związku z pierwszą i drugą wojną światową w sytuacji prawnej kobiet, w obyczajowości oraz mentalności społecznej i doprowadziły do likwidacji ich wielowiekowej marginalizacji. Obecna sytuacja nie oznacza całkowitego zaniku dawnych uprzedzeń i stereotypów ani pełnego równouprawnienia kobiet we wszystkich dziedzinach, niemniej jednak stwarza nadzieję na przyszłość, a w kontekście pozaeuropejskim (Bliskiego i Dalekiego Wschodu, krajów Afryki i obu Ameryk) można uznać Europę za kontynent wyjątkowo kobietom przyjazny.

[Wydawnictwo Trio, 2005]