Dodany: 28.02.2006 10:44|Autor: gregok

O utworze

Baśń Marii Konopnickiej ma swoje zalety. Jest pełna wewnętrznego ciepła, uczy wrażliwości na piękno przyrody, cierpienie ludzi i zwierząt. W pewien sposób przybliża też realia i obyczaje wsi polskiej końca XIX wieku.

Poważną wadą, według mnie, są zbyt długie wstawki poetyckie. Maria Konopnicka była wybitną poetką, co starała się udowodnić także i w tej baśni. Jednak dziwnie to trochę wygląda, kiedy np. najpierw prozą opisane jest rozpoczęcie wędrówki do królowej Tatry, a następnie długim wierszem opowiadana jest sama wędrówka. Mnie to, przyznam się, szczerze irytuje.

Wadą dodatkową jest nadmierny sentymentalizm i uczuciowość, który u współczesnego czytelnika wywołuje raczej śmiech i politowanie niż rzeczywiste wzruszenie.

Dziwne jest też zakończenie książki. Dziwne i dość przygnębiające.

Książka nie jest według mnie najgorsza - co podkreślam, ale uczynienie z niej obowiązkowej lektury szkolnej dla dzieci to lekka przesada.

Mimo wszystko zachęcam do przeczytania, chociaż lepiej sięgnąć po nowele lub wiersze Konopnickiej.

Użytkownik: marteks 15.02.2008 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Baśń Marii Konopnickiej m... | gregok
Powiedzmy sobie wprost:beznadzieja.ta książka nie ma zalet!!!!!!!!!!!;-(
Użytkownik: JoShiMa 09.09.2009 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Baśń Marii Konopnickiej m... | gregok
Jedną z poważniejszych wad tej książki jest niezbyt płynna narracja. Wiele wtrąceń i dygresji powoduje, że najmłodsi łatwo się gubią.

Poza tym książka nie jest przesłodzona, ba nawet czasem wydaje się zbyt dosłowna (opis wypadku żaby Półpanka, czy śmierci szczurzych dzieci może szokować), ale sama nie wiem, czy ten realizm to wada. Prędzej czy później dzieci zetkną się z tą bardziej brutalną stroną życia.

Na plus mogę,poza pięknym językiem, zaliczyć to iż w dość prosty sposób, znakomicie dopasowany do wieku i sposobu myślenia odbiorcy, przemycone są tu takie wartości, jak skromność, uczciwość, pracowitość, wdzięczność itp.