Dodany: 23.02.2006 10:56|Autor:

Książka: Mircea
Devi Maitreyi
Notę wprowadził(a): aolda

Bengalska pisarka Maitreyi Devi (1914-1990) jest główną bohaterką opartej na wątkach autobiograficznych powieści miłosnej "Majtreji" (1933, wyd. pol. 1988) wybitnego filozofa i religioznawcy Mircei Eliadego. Maitreyi Devi była córką znanego filozofa indyjskiego Surendranatha Dasgupty, pod którego kierunkiem Mircea Eliade w latach 1928-1931 studiował w Kalkucie filozofię indyjską i któremu później zadedykował swe fundamentalne dzieło "Joga. Nieśmiertelność i wolność". Maitreyi Devi poznała treść "Majtreji" dopiero w latach siedemdziesiątych, ponad czterdzieści lat od swego rozstania z Eliadem. Jej książka to polemika z wersją wydarzeń podaną przez Eliadego. Nie jest to jednak wyłącznie inna historia egzotycznego romansu cudzoziemskiego studenta z bengalską dziewczyną z dobrego domu. W powieści "Mircea" znajdujemy wspomnienia autorki o domu rodzinnym, o przyjaźni z Rabindranathem Tagore, o obyczajach w Indiach na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia. Jest to wreszcie wyznanie wiary pisarki w nieśmiertelność duszy.

Powieść "Mircea" ukazała się w roku 1974 po spotkaniu Maitreyi Devi z Eliadem. W roku 1976 została uhonorowana nagrodą Sahitya Akademii, najwyższym wyróżnieniem literackim w Indiach.

[PIW, Warszawa 1993]