Dodany: 09.08.2004 16:50|Autor: iwonna

Biografia słynnego malarza

"Moulin Rouge" opisuje życie jednego z francuskich malarzy, Henryka Toulouse-Lautreca. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się o wielu interesujących wydarzeniach z życia tego portrecisty.

Henryk, pomimo tego, że był bogatym hrabią i od urodzenia rysowała się przed nim świetlana przyszłość, tak naprawdę w życiu zaznał bardzo mało szczęścia. Już jako dziecko przeżył bardzo ciężką chorobę, która zrobiła z niego kalekę na całe życie. Pomimo swojego kalectwa i sprzeciwów ze strony rodziny on postanowił uczyć się malować. Stał się w końcu docenianym malarzem i jeszcze za życia Henryka jego obrazy zawisły w najsłyniejszym muzeum, w Luwrze. Jednak brak miłości doprowdził go do alkoholizmu oraz do wczesnej śmierci.

Myślę, że książka jest odpowiednią lekturą dla wszystkich, ponieważ opowiada o ludzkim nieszczęściu, niepowodzeniach, które mogą pomóc nam na chwilę zapomnieć o własnych zmarwieniach, które często tak naprawdę nie mają dużego znaczenia w porównaniu do problemów innych ludzi. Dzięki temu ta książka zmusza do myślenia. Ale, wbrew temu co napisałam, wspomina także szczęśliwe chwile malarza, bo w każdym życiu pojawia się trochę radości.

Użytkownik: nisha 20.08.2009 21:50 napisał(a):
Odpowiedź na: "Moulin Rouge" opisuje ży... | iwonna
"Już jako dziecko przeżył bardzo ciężką chorobę, która zrobiła z niego kalekę na całe życie."

To należałoby sprostować. Toulouse-Lautrec nie przeszedł w dzieciństwie żadnej choroby, która przesądziłaby o jego dalszym losie. Zawiniły geny, a dokładniej tzw. współczynnik wsobności - ponieważ rodzice Lautreca byli kuzynostwem, urodził się on z defektem genetycznym. Złamania kości, jakich doświadczył w dzieciństwie, były efektem tejże choroby, która ujawniła się w okresie dojrzewania, a nie jej przyczyną.

Po przeczytaniu "Moulin Rouge" można jednak faktycznie odnieść wrażenie, że to złamania doprowadziły malarza do kalectwa, więc wszystkich zainteresowanych odesłałabym do jego biografii autorstwa Frey lub Perruchota. Obydwoje dokładniej przedstawiają inne następstwa choroby w budowie Lautreca, a Julia Frey - także jego drzewo genealogiczne, dzięki czemu można się dowiedzieć, że również kilkoro kuzynów i kuzynek malarza (których rodzice byli ze sobą spokrewnieni w takim samym stopniu, co jego rodzice) dosięgły defekty genetyczne.