Dodany: 18.02.2006 14:34|Autor:

Książka: Imigranci
Moberg Vilhelm
Notę wprowadził(a): joa1

Wybitny pisarz szwedzki, Vilhelm Moberg (1898—1973), napisał w latach 1949—1959 tetralogię o emigracji Szwedów do Ameryki w XIX wieku. Tematykę swego dzieła określił w sposób następujący: „Jest to opowieść o ludziach, którzy ze swych domów w Ljuder, w Smålandii, wywędrowali do Ameryki Północnej". Słowa te otwierają tom I tetralogii. Czterotomowy cykl powieściowy składa się z następujących utworów: "Emigranci" (polski przekład 1982), "Imigranci", "Osadnicy", "Ostatni list do Szwecji". Akcja całej tetralogii obejmuje okres około 50 lat. Zawarty w niej został barwny i panoramiczny obraz wychodźstwa szwedzkiego do Ameryki Północnej w XIX wieku.

Prezentowany obecnie Czytelnikowi tom "Imigranci" obejmuje okres 1850—1851 i stanowi drugą część tetralogii. Traktowany może jednak być jako osobna całość. Zapoznaje nas z losami rodziny Nilssonów, która po szczęśliwym przybyciu do Ameryki poszukuje miejsca pod nowy dom, osiedla się. Jesteśmy świadkami, jak w nowych, trudnych warunkach powstaje nowa społeczność. Tetralogia, nazywana również „sagą rodu Nilssonów", zapewniła V. Mobergowi światowy rozgłos, weszła do literatury światowej pod nazwą wielkiej epopei emigranckiej, została przełożona na wiele języków.

[Wydawnictwo Poznańskie, 1987]

Wyświetleń: 1914