Dodany: 10.02.2006 11:28|Autor:

Książka: Idiota
Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)
Notę wprowadził(a): lipcowa

Fiodor Dostojewski (1821-81), pisarz rosyjski. Debiutował powieścią "Biedni ludzie" (1845), dzięki której dał się poznać jako mistrz analizy psychologicznej. Fascynacja psychiką ludzką i przekonanie o dualistycznej naturze świata znalazły oddźwięk w następnych powieściach: "Sobowtór", "Białe noce", "Zbrodnia i kara", "Biesy", "Bracia Karamazow". Znaczący wpływ na jego utwory, m.in. "Wspomnienia z domu umarłych", "Dziennik", wywarła działalność w kole pietraszewców, za co został aresztowany i skazany początkowo na karę śmierci, a potem na zesłanie; ślady znajdziemy też na kartach "Idioty".

Tytułowy idiota to różniący się od przeciętnych i "normalnych" osób książę Myszkin. Wyróżnia go niezwykła dobroć, niekiedy na granicy naiwności, współczucie, szlachetność i mądrość, które to cechy potrafią docenić tylko nieliczni. Dla większości jest on tylko idiotą, nieprzystosowanym do życia, zbyt mało sprytnym i egoistycznym, by radzić sobie w społeczeństwie. Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy bohater wraca do Rosji po długoletnim pobycie w Szwajcarii, gdzie lecząc nadwrażliwe nerwy, spędził większość swojego życia. Odnajduje daleką krewną, generałową Jepanczyn, i próbuje rozpocząć nowe życie w nowym środowisku, jednak zostaje wplątany w różne intrygi, jest wykorzystywany i ośmieszany.

Dostojewski wzorował księcia Myszkina na Chrystusie, człowieku dobrym i uduchowionym, który musi się zmierzyć ze złem obecnym w innych ludziach i w świecie. Agłaja przyrównuje też Myszkina do Don Kichota, a jego dobroć - do walki z wiatrakami. Walka wydaje się przegrana, bo czy jeden człowiek może zbawić świat?

[Zielona Sowa, 2005]

Użytkownik: iamone 30.09.2010 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Fiodor Dostojewski (1821-... | lipcowa
Bardzo lubię Dostojewskiego, ale na "Idiocie" się zawiodłam. Może spodziewałam się czegoś nieco innego... Ale znam Dostojewskiego i wiem, czego można oczekiwać. W książce są oczywiście trafne, uniwersalne spostrzeżenia dotyczące natury ludzkiej. Jednak czegoś zabrakło... Wstydzę się do tego przyznać, pisząc o Dostojewskim, ale dosłownie brnęłam przez tę książkę. A do końca dotarłam tylko przez wrodzony upór.