Dodany: 08.02.2006 12:07|Autor:

Książka: Ode mnie dla Was
Roberts Monty
Notę wprowadził(a): tajgunia

"Ode mnie dla was" to książka przeznaczona dla osób uprawiających reining, skoki, wyścigi wokół beczek, dressage, wycinanie, polo, wyścigi koni pełnej krwi angielskiej lub po prostu jazdę rekreacyjną. Napisano ją po to, by ułatwić jeźdźcom zrozumienie koni i porozumienie się z nimi oraz by pomóc im w tworzeniu z wierzchowcami związków partnerskich trwających przez całe życie.

W książce tej Monty Roberts prezentuje język Equus, dzięki któremu ludzie mogą skutecznie porozumiewać się z końmi bez użycia mowy. W tekście znajduje się pierwszy na świecie słowniczek języka Equus, przedstawiający kilkadziesiąt gestów, za pomocą których ludzie i konie mogą się ze sobą porozumieć. Monty Roberts wyjaśnia też, w jaki sposób można łączyć ze sobą poszczególne gesty, aby prowadzić autentyczną rozmowę między przedstawicielami dwóch różnych gatunków.

Sercem książki jest drobiazgowy opis mietody układania koni na round penie, wzbogacony licznymi ilustracjami. Autor, posługując się techniką zwaną Join-Up, sprawia, że konie dobrowolnie nawiązują z ludźmi partnerskie relacje, bez najmniejszej potrzeby stosowania przymusu lub przemocy.

Monty Roberts omawia również elementy szkolenia koni, poczynając od narodzin źrebaka, włącznie z imprintingiem, budowaniem zaufania, techniką natarcia i odwrotu, budowaniem partnerstwa i wreszcie nauką podstawowych umiejętności, takich jak zatrzymana, zwroty, cofanie oraz lotna zmiana nogi.

[Agencja PDM, 2004]

Wyświetleń: 2081