Dodany: 01.08.2004 21:01|Autor: olgaska

Książka: Chleb na wody płynące
Shaw Irwin

Chleb na wody płynące

"Chleb na wody płynące" Irvina Shawa oceniam bardzo wysoko, ponieważ autor zaprezentował zwyczajną opowieść w tak interesujący sposób, że czytelnikowi trudno oderwać się od lektury. Powieść Shawa zmusza nas do głębokiej refleksji.

Przedstawiona jest w niej historia przeciętnej amerykańskiej rodziny. Allen Strand, 50-letni nauczyciel historii, jest zadowolonym z życia człowiekiem. Ma szczęśliwą rodzinę - kochającą żonę, trójkę udanych, niemalże dorosłych już dzieci. Wiodą oni dość spokojne życie (jeśli w ogóle w Nowym Jorku jest to możliwe ;)), czasem zmagając się z codziennymi, zwykłymi problemami. Rodzina jest dla Stranda najważniejsza, ciepło domowego ogniska sprawia, że czuje się on spełnionym człowiekiem. Pewnego dnia ta uporządkowana, spokojna egzystencja ulega zmianie, po tym jak córka przyprowadza do domu rannego człowieka - Russella Hazena. To niecodzienne spotkanie i znajomość z Hazenem ma już na zawsze zmienić stosunki panujące w rodzinie Strandów.

Hazen to człowiek mający wszystko, oprócz miłości. Z pozoru wesoły i radosny, wewnątrz przepojony ogromnym smutkiem. Człowiek nieszczęśliwy. Po przeciwnej stronie Allen Strand - nie posiadający praktycznie nic, jedynie miłość. Człowiek szczęśliwy. I tu można postawić sobie pytanie, zadawane od wieków. Co daje prawdziwe szczęście w życiu? Mawia się, że miłości i zdrowia kupić nie można, wszystko inne ma swoją cenę.

Jednak patrząc bliżej na osobę Allena Stranda, można dojść do wniosku, że w głębi duszy przeżywa on swego rodzaju dramat. W ciągu zaledwie jednego roku sytuacja zmienia się diametralnie. Hazen nieświadomie, często nie mając bezpośrednio udziału, obnaża wszystkie "tajemnice" rodziny Allena. Strand jako pedagog i wychowawca sam nie potrafi właściwie wychować swoich dzieci. Z pewnością jest to bolesne uczucie dla każdego ojca. Jego dzieci - dorosłe już przecież - wprawdzie okazują szacunek rodzicom, są również ułożone i dobrze wychowane, lecz tylko pozornie. Pod tą maską kryje się egoistyczne nastawienie względem świata, fałsz i obłuda, nierespektowanie podstawowych zasad moralnych.