Dodany: 28.01.2006 13:58|Autor:

opis z okładki

Wielcy uczeni XVII wieku myśleli, że odkryli niezmienne prawa Wszechświata, który działa jak mechanizm zegarowy. Ale mylili się... Od najmniejszych cząstek w fizyce kwantowej do planetoid w Układzie Słonecznym - nie wspominając o kulach bilardowych, pogodzie i giełdzie - nic we Wszechświecie nie zachowuje się w sposób całkowicie przewidywalny.

Książka Iana Stewarta stanowi niemal popularne wprowadzenie do zagadnień chaosu deterministycznego. Wyjaśnia zdumiewające nowe teorie układów, które podlegają prostym prawom, ale których zachowania nie można przewidzieć. Książka odkrywa nowy dziwny świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. Jest to nowe podejście do matematyki, które pomaga nam zrozumieć świat wokół nas.

W nowym, zmienionym wydaniu książki Autor przedstawia różnorodne zastosowania chaosu, najnowsze fascynujące odkrycia, takie jak możliwości przewidywania zachowania układów chaotycznych i sterowania nimi oraz próby wyjaśnienia, jak matematyka chaosu pozwala odpowiedzieć na słynne pytanie Einsteina "Czy Bóg gra w kości?".

Książka adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników - jej zrozumienie nie wymaga przygotowania w dziedzinie matematyki ani fizyki.

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001]

Wyświetleń: 2047