Dodany: 24.01.2006 16:37|Autor:

Historyczne i współczesne teorie przypadku: od fizyki atomowej do plotki, od psychoanalizy do rachunku prawdopodobieństwa.

Dziesięcioletnia Laura Buxton wypuszcza balon z ogródka w Staffordshire. Balon ląduje 200 kilometrów dalej w ogrodzie... innej dziesięcioletniej Laury Buxton. W Alabamie mieszkają dwie siostry. Pewnego dnia każda z nich postanawia odwiedzić tę drugą. Jadą identycznymi dżipami; po drodze zderzają się i obie giną w tym samym wypadku.

Przypadek? Zbieg okoliczności? Czy coś więcej?

Martin Plimmer - dziennikarz i radiowiec, i Brian King - nagradzany autor serialu dokumentalnego i reportaży dla BBC Radio 4 - przytaczają ponad 200 intrygujących opowieści o niezwykłych zbiegach okoliczności. Od magii sympatycznej, przez perypetie hazardzistów, po tajemnicze współzależności cząstek subatomowych - tropią przypadek pod jego licznymi postaciami, ukazują jego wpływ na nasze życie i próbują odpowiedzieć na pytanie: czemu przypadek ma tak doniosłe znaczenie nawet dla największych niedowiarków spośród nas?

* Podwójna katastrofa
* Proroczy szyld
* "Titan" i "Titanic"
* Klątwa mumii
* Pechowy samochód Jamesa Deana
* Podobne morderstwa
* Bliźniacza śmierć

Sceptycy widzą tu tylko działanie praw rządzących prawdopodobieństwem. Na ile jednak było prawdopodobne, że matematyk Ian Stewart zostanie trafiony meteorytem właśnie w chwili, gdy będzie omawiać prawdopodobieństwo takiego zdarzenia?

Czy jesteśmy igraszką w czyichś rękach? A może "przypadek" pozwala nam dostrzec związki pomiędzy wszelkimi elementami wszechrzeczy, połączonymi siecią współzależności, których istoty możemy się zaledwie domyślać?

[Wydawnictwo Amber, 2005]