Dodany: 19.01.2006 23:35|Autor:

Trzyletni chłopiec z małej wioski tybetańskiej zostaje uznany za wcielenie dalajlamy. Mając 24 lata, jest zmuszony udać się na emigrację do Indii. Dzieciństwo i młodość, kiedy to nielicznymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw byli jego służący, spędził wśród mnichów, przygotowujących go do podjęcia funkcji religijnych i państwowych. Historia nałożyła na niedoświadczonego młodego chłopca obowiązki, wydawałoby się, ponad jego siły. Mimo że został zmuszony do opuszczenia kraju, szacunek, jakim darzą go jego lud i międzynarodowa społeczność, pozwala mu podejmować nieustanne starania o przywrócenie Tybetowi suwerenności drogą pokojową.

Ta biografia, opisująca lata 1935-1959, jest jednocześnie bogatym źródłem informacji o historii i kulturze Tybetu, oraz o roli dalajlamy w dziejach tego interesującego, choć mało znanego kraju.

Claude B. Levenson, slawistka i orientalistka, jest tłumaczką dzieł Mandelsztama, Amaury'ego de Riencourta i Zamiatina, oraz nauk XIV Dalajlamy, a także autorką wielu książek o Tybecie.

[Prószyński i S-ka, Warszawa 2000]