Dodany: 12.01.2006 19:22|Autor: DiamondDog

Bez ręki w tle...


Zbiór opowiadań wybitnego dramaturga, autora "Tramwaju zwanego pożądaniem" oraz "Szklanej menażerii". Zbiór, niestety, potwierdzający, że jeżeli chodzi o słowo pisane, Tennesse Williams nie radził sobie z nim tak doskonale, jak z utworami scenicznymi. Czytając "Jednorękiego", ma się uczucia co najmniej ambiwalentne; zbiór przyciąga mrocznym klimatem niektórych tekstów ("Przekleństwo", "Jednoręki"), aby za chwilę odrzucić dziecięcą wręcz nieporadnością pomysłu, manieryzmem i brakami warsztatu w dalszej części ("Szklany portret dzieczyny", "Poeta"). Niemniej pozycja ze wszech miar godna polecenia ze względu na umiejętność wejrzenia autora w obszary pozostające normalnie poza kręgiem literatury mainstreamowej. Wykoślawione pożądanie przewija się przez całą książkę niczym garbaty sługa, Quasimodo, raz za razem otwierający ukradkiem przed nami drzwi do coraz to nowej tajemnicy. Jeżeli porzucimy uprzedzenia dotyczące pisarskich umiejętności Williamsa (i od czasu do czasu przymkniemy oko na jego jawne potknięcia), to po przeczytaniu tych opowiadań będziemy do nich co pewien czas wracać, aby, na nowo, dać się powieść ciemnymi uliczkami ludzkich serc...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6227
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: Astral 19.10.2008 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbiór opowiadań wybitnego... | DiamondDog
Tylko jedna książka po polsku, jeden tylko zbiór opowiadań - w dodatku niekompletny, bo wyrzucono dwa opowiadania... I ani jednego dramatu... Wstyd i nędza po prostu! A to jeden z najwybitniejszych dramaturgów świata. I tylko w Polsce jest nieobecny.
Użytkownik: Ysobeth nha Ana 19.10.2008 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko jedna książka po po... | Astral
Owszem, jeśli chodzi o samodzielne książki. Bo "Szklana menażeria" była w trzecim tomie antologii PIWu "Współczesny dramat amerykański" z 1967 roku, a miesięcznik "Dialog" zamieścił go raz czy drugi, m. in. "Tramwaj zwany pożądaniem" w numerze 6/1957. A w bibliotece PWSFTviT w Łodzi mają sporo maszynopisów dramatów pochodzących z Biblioteki Repertuarowej ZAIKSu. Raczej więc go wystawiano niż wydawano książkowo - ale nie jest u nas nieznany.
Użytkownik: Astral 21.10.2008 00:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Owszem, jeśli chodzi o sa... | Ysobeth nha Ana
Nieznany to nie jest - bo przecież wystawiany i filmy też czasami się pojawiały. Ale jako na twórca najwyższej klasy jest po prostu nieobecny na rynku książkowym (maszynopisy dla aktorów teatralnych są właściwie jak podręczniki - ale zdecydowanie mało dostępne). Powtarzam: to kolejny skandal antykulturalny w kraju nad Wisłą.
Użytkownik: Sherlock 21.10.2008 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Nieznany to nie jest - bo... | Astral
A William Inge jest obecny na rynku książkowym w Polsce? W latach pięćdziesiątych był chyba bardziej sławny niż Tennessee Williams czy Arthur Miller.
Użytkownik: Mattatyah 21.11.2008 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: A William Inge jest obecn... | Sherlock
@Ysobeth nha Ana

Czy "Dialog" opublikował jeszcze inne teksty T. Williamsa? Byłbym wdzięczny za wskazanie tytułów i ewentualnie numerów czasopisma.
Użytkownik: biedrzyk 19.04.2021 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: @Ysobeth nha Ana Czy ... | Mattatyah
Można by pomyśleć, że ten wątek jest już nieaktualny po książkowym wydaniu dramatów Tennessee Williamsa przez Znak. Ale jednak nie do końca tak jest bowiem w "Dialogu" wydrukowano też jeden dramat, którego w tym zbiorze nie ma. Otóż w roku 1956 w numerze 2 została opublikowana sztuka "List miłosny Lorda Byrona". Nie czytałem jeszcze, ale taką informację znalazłem...
Użytkownik: kocio 12.03.2009 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Owszem, jeśli chodzi o sa... | Ysobeth nha Ana
A czy ktoś osobiście porównał "Szklany portret dziewczyny" ze "Szklaną menażerią" (po polsku albo w oryginale)? Jak wrażenia?

Bo podobno właśnie sztuka powstała na podstawie tego opowiadania:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Glass_Menagerie

Znalazłem w sieci tylko szczegółowy studium/przewodnik/bryk do sztuki po angielsku:

http://www.bookrags.com/notes/gm/
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: