Dodany: 20.07.2004 18:35|Autor: kurczaczek

Co za czasy!!!


Po "Imię róży" sięgnęłam przypadkiem. Babcia miała na półce. Wcześniej słyszałam różne opinie, a to że dużo nudnych opisów, albo że ogrom zawikłanych faktów historycznych. Postanowiłam sama przeczytać. Dzisiaj ogarnia mnie straszny smutek, że już ją skończyłam. Książka jest niesamowita. Czułam się, jakbym sama rozwiązywała zagadkę opactwa wraz z bratem Wilhelmem i jego bystrym uczniem Adso. Jakbym się znalazła w średniowieczu. Eco świetnie łączy wydarzenia w samym opactwie z tłem historycznym, to znaczy waśniami między cesarzem a papieżem, sporami w samym Kościele. Cały XIV wiek to przecież dla Kościoła burzliwy okres. A Schizma Zachodnia?

Książka wprowadza czytelnika w realia tamtego świata. Nagle uświadamiamy sobie, że my patrzymy na ten okres przez pryzmat naszej wiedzy o nim i naszego, dzisiejszego sposobu myślenia. Narracja pierwszoosobowa pozwala nam wejść w głąb umysłu Adso - mnicha. Nie jest on fanatycznym obrońcą wiary. Jego myśli są jednak przepojone specyfiką czasów, w jakich przyszło mu żyć. Sam Wilhelm wydaje się nam jedynym mądrym pośród głupców. Dzieje się tak dlatego, gdyż on jako jedyny pokłada ogromną wiarę w swoim rozumie, na nim opiera swoją logikę. Eco pokazuje jednak, że w gruncie rzeczy on także nie może być do końca pozbawiony "piętna" tamtych czasów. Ostatecznie zagadka zostaje bowiem rozwiązana w pewnym sensie przypadkiem - Wilhelm gubi się w swoich rozumowaniach, gdyż nie potrafi całkowicie uwolnić się od ogólnie panującego przeświadczenia, że wydarzenia w opactwie są zapowiedzią Apokalipsy.

Książka jest długa, ale naprawdę warto. I wbrew niektórym opiniom cała jest świetna. Każdy rozdział ma w sobie coś do przekazania. Eco wkłada w usta Wilhelma wiele filozoficznych przemyśleń. Nie jest to ani nudny kryminał, ani powieść historyczna czy rozprawka filozoficzna. Książka zawiera w sobie wszystkie te elementy. I może dlatego jest taka fascynująca... W końcu Nobla nie przyznają za nic... :))

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 62443
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: ghulu 03.03.2005 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Po "Imię róży" sięgnęłam ... | kurczaczek
Taka drobna uwaga Eco nigdy Nobla nie dostał. Pozdrawiam
Użytkownik: antecorda 03.03.2005 19:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Taka drobna uwaga Eco nig... | ghulu
I mam nadzieję, że nigdy nie dostanie... ;))))))
Użytkownik: ShyGuy 05.05.2005 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: I mam nadzieję, że nigdy ... | antecorda
Ja podzielam uwage tego nade mną...Eco,owszem jest dobry, ale na mój gust nie jest taki niesamowity...Książka mi się trochę ciągnęła i musze śmiało stwierdzić że sie w niej pogubiłem...Wolę proste,rzeczowe , a nie takie duuuuże i hmmmm...
Użytkownik: Sesek 07.08.2005 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Po "Imię róży" sięgnęłam ... | kurczaczek
I w dodatku wcale nie mówi prawdy o tamtym świecie. Poczytaj sobie droga Panno np. tutaj: http://www.datapolis.pl/grzes/inkw_ag.htm Tak na marginesie, autor był członkiem Włoskiej Akcji Katolickiej, a następnie przeszedł całokowicie do obozu przeciwnego. Gdyby walcząc po przeciwnej stronie używał w swoich argumenyacjach, esejach, powieściach faktów, a nie oklepanych postoświeceniowych, propagandowych pseudoopinii, to można by go jeszcze szanować. Każdy ma przecież prawo wyboru. Będąc jednak profesorem akademickim manipuluje czytelnikami, przedstawiając nieprawdziwy obraz rzeczywistości, niezgodny z prawdą historyczną. Książka była popularna w Polsce, bo taki zakłamany Ecowski obraz pięknej i sprawiedliwej epoki średniowiecza i jego propagowanie odpowiada postkomunistom, w których rękach są środki masowego przekazu, a co za tym idzie, mają siłę przebicia w zachęcaniu do kupna i przeczytania takiej a nie innej literatury. Podobnie jest w całej Europie. Mniej szkodliwa i bardziej prawdziwa jest "Historia żółtej ciżemki".
Użytkownik: carmaniola 07.08.2005 11:22 napisał(a):
Odpowiedź na: I w dodatku wcale nie mów... | Sesek
"...taki zakłamany Ecowski obraz pięknej i sprawiedliwej epoki średniowiecza i jego propagowanie odpowiada postkomunistom, w których rękach są środki masowego przekazu, a co za tym idzie, mają siłę przebicia w zachęcaniu do kupna i przeczytania takiej a nie innej literatury. Podobnie jest w całej Europie."

Co za bzdura!

Użytkownik: Maxim212 07.08.2005 12:51 napisał(a):
Odpowiedź na: I w dodatku wcale nie mów... | Sesek
Święta Inkwizycja ma wiele dobrego na koncie. Np. rozwój oświetlania dużych placów w miastach za pomocą stosu drewna z zatknętym jako knotem np. Janem Husem.
Użytkownik: Sesek 07.08.2005 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Święta Inkwizycja ma wiel... | Maxim212
A czego sie mozna spodziewac po kims, kto ocenia Pana Tadeusza i Dziady na 1, a Harrego Portera na 5...?
Użytkownik: Maxim212 07.08.2005 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: A czego sie mozna spodzie... | Sesek
Zmuszasz mnie do złamania zasad obowiązujacych na na tym forum. Masz prawo (niezbywalne) nawet stawiać pomniki tak Mickiewiczowi jak i Świętej Inkwizycji. Ja jednak pozostanę przy swoim zdaniu. Dla mnie Mickiewicz jest nudny i rozwlekły, przesłodzony do granic możliwości, zaś instytucje takie jak Święta Inkwizycja (znana też z wielkiej krucjaty przeciwko czarownicom) jak i nasz polski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (ich grzechy też nie mieszczą się na wołowiej skórze) będą zakałą historii. Kreślę się z szacunkiem należnym nawet wrogowi.
Maxim212
Użytkownik: bogna 07.08.2005 13:50 napisał(a):
Odpowiedź na: A czego sie mozna spodzie... | Sesek
Przypominam Ci Sesek, że w Biblionetce oceniamy książki, a nie ludzi, którzy je czytają!
Użytkownik: Maxim212 07.08.2005 13:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Przypominam Ci Sesek, że ... | bogna
Bogna, bardzo przepraszam za mój post skierowany bezpośrednio do osoby , ale musiałem się jakoś bronić. Serdecznie pozdrawiam :-)
Użytkownik: Sesek 07.08.2005 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Bogna, bardzo przepraszam... | Maxim212
"Święta Inkwizycja (znana też z wielkiej krucjaty przeciwko czarownicom)."

Co za bzdura!
Użytkownik: Maxim212 07.08.2005 16:43 napisał(a):
Odpowiedź na: "Święta Inkwizycja (... | Sesek

"Młot na czarownice

Malleus maleficarum

Postępek zwierzchowny w czarach, a także sposób uchronienia się ich, i lekarstwo na nie w dwóch częściach zamykający. Księga wiadomości ludzkiej nie tylko godna i potrzebna ale i z nauką Kościoła powszechnego zgadzająca się. Z pism Jakuba Sprengera i Henryka Instytora zakonu Dominikanów i Teologów w Niemieckiej Ziemi Inquizytorów po większej części wybrana i na polski przełożona przez Stanisława Ząbkowica Sekretarza Xięcia Jego Mości Ostroskiego, Kasztelana Krakowskiego. W Krakowie, w Drukarni Szymona Kempiniego, Roku Pańskiego 1614."

Może jescze stwierdzisz, że powyższy cytat to też nieprawda?
Użytkownik: slawek.w 07.08.2005 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A czego sie mozna spodzie... | Sesek
Chciałem zobaczyć, co czytuje druga strona sporu (na zasadzie: "powiedz mi co czytasz, powiem ci kim jesteś"), ale niestety... druga strona nie ma jakoś ochoty ujawniać swoich lektur. Czego więc można się spodziewać ?
Prawdopodobnie ataku na Sienkiewicza, bo przecież :"manipuluje czytelnikami, przedstawiając nieprawdziwy obraz rzeczywistości, niezgodny z prawdą historyczną ". Tak, tak dokładny cytat ! Fe, panie Sienkiewicz i panie Eco, straszne manipulanty z Panów !
Użytkownik: Sesek 07.08.2005 18:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałem zobaczyć, co czy... | slawek.w
Tylko, niestety, albo raczej dzięki Bogu, Sienkiewicz swoimi manipulacjami nikomu nie szkodzi, a Eco niestety tak. Wykszywiajac obraz jednej z instytucji Kościoła, dzięki której m. in. nie dochodziło w średniowieczu do samosądów, oczernia tę instytucję i jej zacną historię. Powtarzam, proszę nie opierać się na poglądach pseudohistoryków i literaturze zakłamanej. Polecam:

http://www.datapolis.pl/grzes/inkw.htm
http://www.mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

A także np. książkę Mesorriego: PRZEMYSLEĆ HISTORIĘ. Katolicka interpretacja ludziego losu, Tom II, Kraków 1999
Użytkownik: slawek.w 07.08.2005 18:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko, niestety, albo rac... | Sesek
Ależ szkodził. I to jak. Iluż ludziom on krwi napsuł, opisując Polskę silną wtedy, gdy jej nie było. Inna sprawa co to byli za ludzie.

Zresztą takich jak on znalazłoby się wielu. Całe zastępy pisarzy science fiction. A taki Dick to nawet wymyślił, że Niemcy i Japonia wojnę wygrały. Do czego to podobne ! Wykoślawiony, pokrzywiony , obraz zacnej naszej historii. Ile to zamętu w głowach młodych panien i matuzalemów też ! Ja się opieram na tym, co mi się w lekturze podoba, albo nie. Dlaczego ja mam na wiarę przyjmować, że ta literatura jest zakłamana a ta inna nie. Ja juz przeżyłem taki system nauczania. A teraz mam przeżywać następny ? A zresztą, jaki on następny ? To taki sam, tylko, że mu się bieguny zmieniły. A może wreszcie ja sam będę mógł decydować co mi się podoba ?
Użytkownik: Sesek 07.08.2005 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ szkodził. I to jak. ... | slawek.w
Masz całkowitą rację. Kieruj się własnym sumieniem i rozumem. O to w życiu chodzi. Miłego wieczoru.
Użytkownik: Forint 13.08.2005 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko, niestety, albo rac... | Sesek
a skąd wiesz że żródła na które się powołujesz są prawdziwe?
Użytkownik: Forint 19.08.2005 23:27 napisał(a):
Odpowiedź na: a skąd wiesz że żródła na... | Forint
ta odpowiedź miała być pod odpowiedzią Seska
Użytkownik: Admin 07.08.2005 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: A czego sie mozna spodzie... | Sesek
Przypominam, że nie dyskutujemy o ludziach, którzy czytają książki, ale o samych książkach.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: