Dodany: 09.12.2005 14:46|Autor:

z okładki


Opublikowana w 1958 r. powieść "Śniadanie u Tiffany'ego" szybko trafiła na listę bestsellerów. Historia młodej Amerykanki wiodącej karnawałowe życie w Nowym Jorku, łamiącej serca mężczyznom i polującej na męża milionera urzekła też krytyków, którzy wskazywali, że to coś więcej niż wielkomiejskie story o wodzącej facetów za nos, cynicznej playgirl; że prezentowany przez Holly Golightly sposób na życie odzwierciedla jej lęk przed zwyczajnym dorosłym życiem, prozą ułożonej i spokojnej egzystencji. Zresztą tylko do czasu ułożonej, bo przecież nieodpornej na zrządzenia losu. Dziewczyna nie chce stabilizacji - co manifestuje m.in. dopiskiem "w podróży" na wizytówce - ale szuka poczucia bezpieczeństwa, które symbolizuje marzenie o zjedzeniu śniadania w sklepie Tiffany'ego, najpotężniejszego jubilera na świecie. Powieść Capote'a to także kapitalny obraz Nowego Jorku w latach 40. XX w., po którym oprowadza czytelników narrator-pisarz, sąsiad i przyjaciel Holly Golightly.

W 1961 r. książkę przeniósł na ekran Blake Edwards. W postać Holly wcieliła się przyjaciółka pisarza Audrey Hepburn (początkowo Capote chciał, żeby była to Marilyn Monroe). Z filmu pochodzi słynna, nagrodzona Oscarem piosenka "Moon River" Henry'ego Manciniego.


Truman Capote. Naprawdę nazywał się Truman Streckfus Persons. Urodził się w 1924 r. Dzieciństwo spędził na południu USA. Edukację zakończył na szkole średniej, potem był gońcem w "New Yorkerze". Debiutował zbiorem nowel "Zatrzaśnij ostatnie drzwi" (1943). Rozgłos zdobył książkami wydanymi pięć lat później - autobiograficzną historią o dojrzewaniu chłopca "Inne głosy, inne ściany" oraz "Harfą traw", metaforyczną opowieścią o tęsknocie za dzieciństwem, której bohaterowie zamieszkują na drzewie, uciekając przed okrucieństwem świata.

Światową sławę, pieniądze i rzesze naśladowców przyniosła mu powieść dokumentalna "Z zimną krwią" (1966). Kanwą książki były okoliczności bestialskiego morderstwa, które wstrząsnęło Ameryką. W 1959 r. dwóch recydywistów na zwolnieniu zastrzeliło czteroosobową rodzinę, zabierając ofiarom niecałe 40 dolarów. Pisarz drobiazgowo zrelacjonował mord, odwiedzał miejsce zbrodni, rozmawiał z zabójcami i uczestniczył w ich egzekucji. Przez wiele lat pracował nad monumentalną powieścią "Answered Prayers", której nigdy nie ukończył. Opublikowany za życia autora fragment książki oraz wydane pośmiertnie trzy odnalezione rozdziały dzieła ("Wysłuchane modły. Powieść nie ukończona", 1987) wywołały skandal w środowisku artystycznym. Dobre recenzje towarzyszyły ostatnim książkom: tomowi nowel "Psy szczekają" (1973) i "Muzyka dla kameleonów" (1980).

Capote był tytanem pracy. Literackie chwyty ćwiczył codziennie po kilka godzin. Używał też jednak życia. Żądał wielkich honorariów za teksty do gazet i je dostawał, kupował domy, podróżował. Przez ostatnich kilkanaście lat życia zmagał się z chorobą alkoholową. Zmarł w 1984 r.


"Tego wieczora zdjęcia Holly znalazły się na pierwszej stronie wieczornego wydania »Journal-American«, a następnego ranka trafiły do »Daily News« i »Daily Mirror«. Cały ten szum nie miał nic wspólnego z ucieczką mojego konia. Chodziło o coś zupełnie innego. Oto, co mówiły nagłówki: DZIEWCZYNA DO TOWARZYSTWA ARESZTOWANA W ZWIĄZKU ZE SKANDALEM NARKOTYKOWYM (»Joumal-American«), AKTORKA ARESZTOWANA ZA SZMUGIEL NARKOTYKÓW (»Daily News«), SZAJKA HANDLARZY NARKOTYKAMI ROZBITA, AKTORKA W ARESZCIE (»Daily Mirror«).
Zdjęcie opublikowane przez »Daily News« robiło najsilniejsze wrażenie: Holly prowadzona na posterunek policji w eskorcie dwójki muskularnych detektywów, mężczyzny i kobiety. W kompromitującym kontekście nagłówków nawet jej ubranie (czyli te same dżinsy i wiatrówka, w których jeździła konno) kojarzyło się z gangiem. Wrażenia tego nie osłabiały bynajmniej ciemne okulary, zmierzwione włosy i papieros zwisający z nadąsanych ust. Podpis pod zdjęciem głosił: »Dwudziestoletnia Holly Golightly, piękna aktorka i znana postać nowojorskich kręgów towarzyskich, jest oskarżona przez prokuratora generalnego o kluczowy udział w międzynarodowej aferze narkotykowej związanej z gangsterem Salvatore 'Sally' Tomato, eskortowana na Posterunek przy 61 Ulicy przez det. Patricka Connora (po lewej) i det. Sheilah Fezzonetti (po prawej)«".

[Mediasat Poland, 2004; Kolekcja "Gazety Wyborczej"]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 18144
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: