Dodany: 01.12.2005 19:33|Autor:

Książka: W ręku Boga
Stojowski Andrzej
Notę wprowadził(a): MaTer

Pan Wołodyjowski i Ketling polegli. W bitwie pod Chocimiem Polacy zwyciężają Turków. Tak kończy się Trylogia. Co dalej? Czy skończyły się przygody pana Zagłoby, jego pomysły i fortele? Nie znamy losów Baśki i Krzysi. Gdzie Kmicic, gdzie Skrzetuski? Nic nie wiemy o losach wygnańców ze wschodu. Co z Polską? Czy dźwignie się z upadku, gdy wojna wciąż trwa? Naród jest u kresu sił. Król Jan III Sobieski musi ocalić Polskę i chrześcijaństwo.

Zmienia się układ polityczny. Polska jest Przedmurzem Chrześcijaństwa, gdzie krzyżują się wpływy Turcji, Austrii, Moskwy, Prus i życzliwej Turkom Francji. Intrygi tajnych służb godzą w interesy Polski. Trzeba im przeciwdziałać. Staje nam przed oczami barwny choć straszny świat wojny. Barbarzyńcy ze Wschodu pustoszą ziemie polskie. Trwoga.

Na tym tle "W ręku Boga" przywraca nam naszych bohaterów. Pan Zagłoba znów jest z nami, bawi dowcipem i ratuje w potrzebie. Krysia, piękna, zniewalająca mężczyzn swoim urokiem. Baśka, osamotniona, w tajnej misji do Wiednia znajduje miłość. Wracają Kmicicowie, Skrzetuscy, ich dzieci. Zmieniło ich życie. Otaczają ich nowi ludzie. Ludzie dzielni i szlachetni. Intryganci i zdrajcy. Pan Kotficz - królewski radca, Jacek Boruta - człowiek do specjalnych zadań, Ben Zwi - kupiec zbożowy, ojciec Boratini - jezuita, pan des Tournelles - dyplomata, panna Aksakówna - kobieta z tajemniczą przeszłością...

Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, obrona Lwowa, oblężenie Żurawna, krwawe pobojowiska. Tam żyją i umierają. Czeka ich wszystkich próba ostateczna, gdzie rozstrzygnie się ich los: Bitwa pod Wiedniem.

[PULS, 1997]