Dodany: 25.11.2005 10:12|Autor: errator

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Nerwica a rozwój człowieka: Trudna droga do samorealizacji
Horney Karen

1 osoba poleca ten tekst.

Rzetelność, prostota i optymizm


W książce tej z jednej strony Horney przedstawia bardzo rzetelną i konkretną teorię nerwic z ich pochodzeniem, rozwojem oraz skutkami, które choroba powoduje u niczego z reguły nieświadomej jednostki, zmieniając z biegiem lat jej życie w autentyczny koszmar bez wyjścia.

Z drugiej strony udało się autorce opisać to wszystko za pomocą pojęć intuicyjnie jasnych - takich jak gniew, duma, nienawiść do samego siebie czy też częściowe lub całkowite wyobcowanie. To wszystko razem sprawia, że dostajemy fascynującą opowieść o podstępnej chorobie.

Jej zasadnicze niebezpieczeństwo kryje się w tym, że neurotycy na pierwszy rzut oka mieszczą się w granicach normy społecznej. Nie widzą więc powodu, by cokolwiek w swym życiu zmieniać, mimo iż wewnętrznie często są na granicy wytrzymałości psychicznej.

Dzieje się tak, ponieważ wolność osądu posiadamy wyłącznie w obrębie własnego pola świadomości. Dlatego neurotyk, ze swoim sposobem tłumaczenia świata zawężonym do kilku sztywnych, kompulsywnych struktur, najczęściej po prostu nie dostrzega własnej inności emocjonalnej, obwiniając innych o swoje cierpienia i nie widząc, że przyczyna tych ostatnich tkwi w nim, a nie w świecie.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej godnej podziwu rzeczy. Mianowicie udało się Horney wyodrębnić z korowodu różnych typów zachowań nerwicowych pewien ciąg powtarzających się elementów, które razem tworzą ogólną historię nerwicy, a później zmieniają się w coś, co nazywam neurotycznym silnikiem, czyli pewną zapadką mentalną, napędzającą cały proces.

Nie bez znaczenia jest też najlepsza, z jaką do tej pory się spotkałem, typologia nerwic, czyli omówienie różnych typów zachowań, powstających jako obrona przed lękiem podstawowym. Zachowania te zmieniają się później w tak zwane strategie neurotyczne, które pozwalają jednostce jakoś trwać, pomimo ewidentnego kalectwa.

Na koniec trzeba przyznać, że w odróżnieniu od mrocznych prac Freuda, dla którego ego jest nieustannie rozdarte pomiędzy nienasyconymi dążeniami id do supremacji a restrykcyjnymi nakazami superego, książka Horney ma wydźwięk bardzo optymistyczny: uważa ona, że zdrowa, reagująca na życie spontanicznie jednostka może osiągnąć zadowolenie nie poprzez dążenie do dominacji, lecz poprzez bycie z innymi, czyli miłość do innych i do tego, co robi.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11158
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: jakozak 25.11.2005 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce tej z jednej st... | errator
Przyznaję, że bardzo zainteresowało mnie to, co napisałeś. Będę się starała wypożyczyć tę książkę. Dotyka zjawisk bardzo delikatnej materii i jednocześnie coraz powszechniejszych. Nerwice stają się codziennością. Nie ustąpią. Trzeba będzie z nimi walczyć. I dobrze byłoby, żeby mieć świadomość swojej choroby. Łatwiej walczyć z wrogiem, którego się zna. Łatwiej pewnie znosić problemy innych, jeżeli wiadomo, co się w ich wnętrzu dzieje, a może nawet jak temu zaradzić, czy bronić się przed tym. Choćby teoretycznie... Nie za bardzo naplątałam?
Użytkownik: verdiana 25.11.2005 15:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznaję, że bardzo zain... | jakozak
Nie naplątałaś. :)
A recenzja Erratora, jak zawsze świetna. Nic dodać, nic ująć.
Użytkownik: errator 25.11.2005 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie naplątałaś. :) A rec... | verdiana
Dzięki :-)
Użytkownik: errator 25.11.2005 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznaję, że bardzo zain... | jakozak
> Będę się starała wypożyczyć tę książkę.

Naprawdę warto, więc nie zwlekaj :-)
Użytkownik: Drakula 14.06.2007 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: > Będę się starała wypoży... | errator
Klasyka psychologii,ale ile lat ma ta książka 50 -70?? ?
W międzyczasie dużo rzeczy się pozmieniało-nauka poczyniła duże kroki naprzód (zwłaszcza genetyka).
Bez jakieś wielkiej rekomendacji.

pozdro
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: