Dodany: 13.11.2005 12:23|Autor: Luke 4

Obowiązkowa lektura dla miłośników mistrzyni kryminałów

Przyznaję, że książka "I nie było już nikogo" była pierwszym kryminałem pani Christie, jaki przeczytałem. Wcześniej obejrzałem jedynie kilka ekranizacji jej książek. Muszę przyznać, że byłem bardzo mile zaskoczony. Interesująca fabuła i wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

W ogólnym zarysie chodzi o to, że pewien tajemniczy właściciel małej wyspy zaprosił do siebie 10 osób. Każda z nich miała na sumieniu jakieś przestępstwo, za które uniknęła odpowiedzialności karnej. Są to m.in. lekarz, podróżnik, sędzia itd. Jednak gdy przybyli na wyspę, okazało się, że właściciela nie ma, ale za to zaczyna się seria morderstw. Samodzielne wykrycie osoby, która dopuszcza się tych morderstw, jest niezwykle trudne i przyznaję, że mi się to nie udało. Byłem bardzo zaskoczony, gdy winowajcą okazała się osoba, której nie brałem pod uwagę.

Po przeczytaniu tej książki byłem trochę zły na siebie, że tak późno zabrałem się za lekturę książek pani Christie. Skoro teraz już wiem, jak wielki talent miała do snucia powieściowych intryg, niewątpliwie przeczytam inne jej pozycje i z pewnością się nie zawiodę. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że czas przeznaczony na tę książkę nie był czasem straconym. Polecam wszystkim, nawet jeśli nie są miłośnikami kryminałów.