Dodany: 09.11.2005 17:47|Autor:

Trzeci, ostatni tom dzienników więziennych Jeffreya Archera obejmuje okres od przeniesienia pisarza z więzienia Wayland w październiku 2001 roku do zwolnienia warunkowego w lipcu 2003 roku. Tom ten, zatytułowany „Niebo”, zawiera opis pobytu Archera w otwartym więzieniu North Sea Camp, jak również wstrząsający zapis wydarzeń, które doprowadziły do wtrącenia Archera do budzącego grozę więzienia Lincoln - powrotu do Piekła.

W tym tomie Czytelnik znajdzie wytłumaczenie pewnych, poprzednio powściągliwie zarysowanych wątków, dopiero tu pisarz, który był traktowany z podwójną surowością przez władze więzienne, ze strachu przed prasą, trąbiącą, iż cieszy się licznymi przywilejami, tak otwarcie objawia rozpacz, żal i tęsknotę za wolnością, przyjaciółmi i nade wszystko za rodziną. Ale wyznaje: „Nie nawiedzają mnie myśli o zemście, nie liczę na sprawiedliwość, ale Bóg mi świadkiem, że się nie poddam”.

[Prószyński i S-ka, 2005]

Wyświetleń: 1916
Użytkownik: Lykos 10.11.2005 14:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzeci, ostatni tom dzien... | napek
Jak tu nie kochać Archera?

Człowiek z nizin społecznych, który zostaje posłem do Izby Gmin i to z ramienia Partii Konserwatywnej, której stał się na jakiś czas wiceprzewodniczącym, w dodatku w młodym wieku. Olimpijczyk, reprezentant kraju na 100 m w czasach, gdy już sporo ciemnoskórych Brytyjczyków zdominowało ten dystans. A przede wszystkim autor poczytnych powieści.

Nagle wszystko się wali. Jedno interesowne kłamstwo pod przysięgą i cała kariera polityczna leży w gruzach. Idol wielu Brytyjczyków idzie do więzienia - bez taryfy ulgowej.

Takie są standardy dojrzałej demokracji. Kiedy coś podobnego będzie możliwe u nas?