Dodany: 28.10.2005 13:10|Autor: cyprys

Studium ludzkiego upodlenia


Książka Herlinga-Grudzińskiego jest doskonałym przykładem tego, do czego zdolny jest człowiek, dla którego jedynym celem jest przetrwanie. Autor jest obserwatorem rzeczywistości, w której się znalazł, rzeczywistości jakże okrutnej, gdzie każdy dzień składa się z morderczej pracy w mrozie lub upale, a jedyną nagrodą za ten nadludzki wysiłek jest miska zupy i kromka chleba. Opisy dnia codziennego w obozie są niekiedy tak brutalnie realistyczne, że po przeczytaniu kilku stron musiałem odłożyć na chwilę książkę, aby wziąć głęboki oddech.

Autor podejmuje walkę z samym sobą, ze swoimi słabościami, walkę o człowieczeństwo. Łagier, do którego trafił Herling-Grudziński, był jednym z wielu, gdzie wykorzystywano ludzi, nawet tych całkiem niewinnych, do ciężkiej pracy, po Wielkiej Czystce, która ogarnęła ZSRR po 1937 roku. W chwili, gdy byli już zbyt wyczerpani, zostawiano ich na pewną śmierć i zastępowano kolejnymi.

Książka ta, jak mówi sam autor, jest próbą ukazania sowieckich obozów pracy jako obozów zagłady ludzi poprzez morderczą pracę aż do śmierci. Gustaw Herling-Grudziński w rozmowie z Włodzimierzem Boleckim na temat książki "Inny świat" podkreśla, że nazizm i komunizm były ściśle ze sobą powiązane, nazywał je "bliźniakami totalitarnymi, które odegrały znaczącą rolę w organizacji największego ludobójstwa w dziejach ludzkości"*.

To bardzo ciężka i trudna książka, jednak uważam, że to bardzo ważny dokument w opisie tragedii XX wieku.


---
* "Mój Bildungsroman czyli rozmowa o »Innym świecie«", w przedmowie do: Gustaw Herling-Grudziński, "Inny świat", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2000.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 41265
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: 00761 19.12.2005 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Herlinga-Grudzińs... | cyprys
Istotą książki Grudzińskiego jest dla mnie wiara w człowieka. Przecież w tym "innym" świecie, w którym odczłowieczający system zdaje się na każdym kroku potwierdzać, że człowieka można skrajnie upodlić, zdarzają się ludzie tacy jak Kostylew, Natalia Lwowna czy zakonnice, które umierają za wiarę. Niewyobrażalnym dla mnie przejawem heroizmu jest podjęcie protestu głodowego w miejscu, gdzie za kromkę chleba ksiądz daje rozgrzeszenie, kobieta oddaje ciało a przyjaciel donosi na przyjaciela.
Książka Grudzińskiego pisana jest cieniem i światłem. Można oczywiście powiedzieć, że to światło to jedynie przebłyski w mrokach...
Lagry i łagry, dwa oblicza piekła na ziemi, stworzone przez system totalitarny, stały się prawdziwym egzaminem człowieczeństwa. Pytanie, jak ludzkość go zdała, pozostawmy otwarte.
Grudziński napisał mądrą, przejmującą książkę, której wymowa jest nadal aktualna. Niestety.
Użytkownik: melissa 05.06.2008 23:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Herlinga-Grudzińs... | cyprys
No tak, czytając "Inny świat" też momentami musiałam brać pauzę na "oddech". Znam kilka książek o podobnej tematyce, ale muszę przyznać, że Herling-Grudziński zadziwił mnie.
To naprawdę dobra lektura.
Użytkownik: Kinga_im 19.01.2012 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Herlinga-Grudzińs... | cyprys
Bardzo się cieszę, że ta książka jest lekturą szkolną, którą jako maturzystka właśnie przeczytałam. Ukazuje świat, który osobie w moim wieku wydaje się nierealny, nierzeczywisty. Nie pozwala zapomnieć o tym co przeżyli nasi dziadkowie, nasi rodacy. Uwrażliwia młodych ludzi na historię, na krzywdę, którą zaznaliśmy nie tylko ze strony nazistów, ale również jak ukazuje to Grudziński, komunistów.
Ubolewam tylko nad tym, że moi rówieśnicy nie czytają lektur, zadowalają się streszczeniami, które pozwalają się im wykazać jedynie na lekcjach polskiego. A właśnie tego typu książki, przekazują jakieś wartości, ukazują życie człowieka, który skazany jest na codzienną walkę o przetrwanie, sytuacje wyboru, poddawanie do wątpliwości moralności.

"Inny świat" wywarł na mnie ogromne wrażenie. Mam w świeżo w pamięci zapamiętany opis człowieka, który ukradł miskę zupy bohaterowi. I nasuwa mi się myśl... Jak ja bym się zachowywała na miejscu tych ludzi? Na miejscu tych kobiet...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: