Dodany: 17.10.2005 14:51|Autor: bazyl3

Gotować każdy może...

"Książka..." jest dla pani Joanny, autorki, bądź co bądź, poczytnych kryminałów, dziełem specyficznym. Otóż pisarka zebrała w niej wszystkie wzloty i upadki kulinarne, których w ciągu swojego życia doświadczyła, i okrasiła je autorskim komentarzem. Nie jest więc to w pełni typowa książka kucharska, a tylko, jak sugeruje tytuł, poniekąd. Zdarzają się co prawda przepisy typu: "5 deka masła" itd., ale sporadycznie jak, nie przymierzając, rodzynki w kiepskim serniku. Więcej jest żwawych historyjek związanych z tworzonymi daniami i ich podawaniem. Czyta się to wszystko z uśmiechem na ustach i serce w człowieku rośnie, że: po pierwsze primo - nie jest taką ostatnią "nogą" kulinarną, a po drugie primo - jest szansa, by gotować bez wysiłku, a smacznie, bo skoro taka Chmielewska mówi, że tak można, to trza jej wierzyć.

Minusy zauważyłem dwa. Troszkę nudziło mnie opisywanie potraw zmodyfikowanych tylko o dodatki (vide np. twarożek) i smucił fakt zamieszczenia sporej ilości kulinarnych historyjek w innych książkach pani Joanny. Ale jak kto nie czytał, będzie miał więcej uciechy.