Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Dwaj reporterzy

Autor: Monia74

Książka: Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)

Data dodania: 2005-10-12 20:30

Redakcja BiblioNETki poleca!

1 osoba poleca ten tekst.

„Podróże z Herodotem” stały sobie na półce kilka ładnych miesięcy, czekając na swą kolej. A gdy już się doczekały, zachwyciły mnie swoją wieloznacznością, wielowątkowością, a zarazem prostotą. Bo Kapuściński pisze prosto. Ale to wysublimowana prostota, bardzo precyzyjna, dopracowana w każdym szczególe. Autor bardzo lekko, wręcz gawędziarsko skacze z tematu na temat, prawie niezauważalnie, nie burząc konstrukcji opowieści, przenosi się w czasie i przestrzeni. Raz próbuje odgadnąć, kim był Kserkses i jaka siła pchała go do wciąż nowych podbojów. Zaraz potem zastanawia się, co czuł władca Lidii, Krezus, gdy jego władza obróciła się w pył, a on sam niemal nie zginął na stosie? Następnie przenosi się do Afryki, gdzie z Herodotem pod pachą, sfrustrowany, próbuje przesłać garść informacji z zapomnianego przez wszystkich zakątka ogromnego i różnorodnego kontynentu.

Kim jest Kapuściński w „Podróżach”? Myślę, że owym współczesnym Herodotem, który, wciąż na nowo zadziwiony wielkością i różnorodnością świata, stara się go przybliżyć tym, którzy w ciepłych kapciach siedzą w domu w błogim przeświadczeniu, że świat wygląda tak, jak go widzą w oknie. I nieważne, czy to jest okno w ścianie domu, czy ekran telewizora, który wielu „cywilizowanych” ludzi uważa za wyrocznię i przekonani są, że świat jest taki, jak na przesuwających się, migających obrazach. A tu wcale tak nie jest. Herodot i Kapuściński, których dzieli ogromna przestrzeń dziejowa, techniczna, cywilizacyjna, w gruncie rzeczy są bardzo do siebie podobni. Obaj są dociekliwi, wciąż zadają pytania i szukają na nie odpowiedzi w drodze, w rozmowach z ludźmi, we własnych obserwacjach i dociekaniach. Podróżują, na różne sposoby przekraczają granice i zostawiają świadectwo ciągłych zmian zachodzących w świecie.

„Podróże” są opowieścią mającą wiele znaczeń, którą można czytać i odczytywać na wiele sposobów. Myślę, że warto zaglądać do niej od czasu do czasu, bo jestem przekonana, że za każdym razem znajdziemy, odkryjemy w niej coś innego, fascynującego, coś, co zadziwi nas i spowoduje, że uświadomimy sobie wielowarstwowość, koloryt, wieloznaczność świata. Świata współczesnego i tego, który być może uznaliśmy za znacznie prostszy, bo odległy o tysiące lat.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 3 | wyświetleń: 17639

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: amoretka 2005-10-13 22:04 napisał(a):

Odpowiedź na: „Podróże z Herodotem” sta... | Monia74 Pokaż rodzica

A ja czytając "Podróże" tylko się wynudziłam, choć reportaże Kapuścińskiego uwielbiam.

PS. Niektóre spostrzeżenia w tej "wieloznaczeniowej" książce drażniąco oczywiste.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: antecorda 2005-10-15 08:10 napisał(a):

Odpowiedź na: A ja czytając "Podró... | amoretka Pokaż rodzica

Rzeczywiście! - Kapuściński również moim zdaniem lepiej wypada w bezpośrednich reportażach niż w aliansie z historią, czy wręcz - historiozofią.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Czajka 2005-10-15 08:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Rzeczywiście! - Kapuścińs... | antecorda Pokaż rodzica

A mnie ta książka bardzo się podobała i co ważniejsze, odkryła przede mną Herodota, do którego bez pomocy Kapuścińskiego, zapewne nigdy bym nie sięgnęła.

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku