Dodany: 08.10.2005 19:54|Autor: r-tea

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Jestem królem zamku
Hill Susan

2 osoby polecają ten tekst.

Nienawiść, strach i ćmy


Ta książka jest o strachu, zwykłym strachu, który potrafi dławić tak, jak dławi głównego bohatera tej książki, małego chopca, który bał się ciem; o nienawiści, zimnej i, przynajmniej dla mnie, niezrozumiałej. Jest ona też o samotności i zagubieniu, i o tym, co dla każdego chyba człowieka jest niezwykle ważne - o przyjaźni, a raczej o jej poszukiwaniu.

Strach i nienawiść dominują na kartach tej powieści, ale główną rolę odgrywa tu nieprzenikniona i zarazem niewidzialna ściana, jaka stoi pomiędzy dwoma, pozornie bliskimi sobie światami: światem dzieci i światem ich rodziców.

Bohaterami powieści są dwaj chłopcy, którym los kazał zamieszkać pod wspólnym dachem. Ich rodzice - matka jednego z nich i ojciec drugiego - mają zamiar się pobrać i chłopcy wkrótce mają stać się przybranymi braćmi. Wywiązuje się pomiędzy nimi swoista dziecięca wojna psychologiczna, w której wyraźnie widać prześladowcę i jego ofiarę. Rodzice zdają się być na to głusi i ślepi. Ojciec prowodyra, dotąd samotny i bardzo ciężko znoszący swoją samotność, zajęty jest teraz swoją towarzyszką. Ona natomiast, dotąd również samotnie wychowująca syna, tułająca się po hotelach, zachwycona jest nową sytuacją i nie widzi tragedii i cierpienia swojego syna. Prześladowca jest bardzo przebiegły - na potrzeby dorosłych stara się stworzyć pozory porozumienia pomiędzy chłopcami. Prześladowany chłopiec, całkowicie zastraszony i wyobcowany w swoim nowym domu, szuka zrozumienia i przyjaźni w osobie chłopca z sąsiedztwa, lecz i to zostaje mu odebrane. Jak to się skończy, przekonajcie się sami.

Książkę czytałem w ciągłym zdziwieniu "ślepotą" dorosłych ludzi na to, co się obok nich i z ich dziećmi dzieje, i w ciągłym strachu o prześladowanego chłopca, zadając sobie pytanie, jaka to kolejna "niespodzianka" czeka go z rąk jego przyszłego brata.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7665
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: jamaria 10.10.2005 20:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta książka jest o strachu... | r-tea
Dobra recenzja, ale temat tak okropny, że chyba nie będę czytać tej książki. Nie znoszę jak dzieciom dzieje się krzywda
Użytkownik: marionetka-18 02.07.2006 23:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobra recenzja, ale temat... | jamaria
Książkę przeczytałam, najpierw ;p, dopiero niedawno wpadłam na pomysł zajęcia się recenzją. Uwagi jak najbardziej trafne, plus dla autora recenzji. Zaślepieni rodzice, okrutność dzieci. Raczej dla osób wytrzymałych, mimo to książka warta przeczytania.
Użytkownik: Evvelina 18.10.2007 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta książka jest o strachu... | r-tea
Dawno temu trafiłam na Twoją recenzję. Twoje spostrzeżenia na temat tej książki sprawiły, że momentalnie powędrowała ona do mojego schowka. A niedawno pobrałam ją na podaju - przesyłka przyszła dzisiaj, usiadłam, zaczęłam czytać... I jestem pod wrażeniem.
Cóż mogę powiedzieć? Dziękuję Ci za tą książkę; gdyby nie Twój tekst, pewnie nigdy bym po nią nie sięgnęła.
Użytkownik: r-tea 02.11.2007 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno temu trafiłam na Tw... | Evvelina
Napisałem tu zaledwie kilka tekstów, bo w ogóle dosyć ciężko mi one przychodzą, tym bardziej cieszę się że coś z moich wypocin się spodobało i przydało :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: