Dodany: 07.07.2004 21:01|Autor: brat_szekspira

Opowieść o stęsknionym psie

Książka z kanonu lektur dla szkoły podstawowej i życzyłbym naszemu szkolnictwu dużo więcej takich dzieł, bo "Lassie..." przedstawia nam nie tylko przygody psa, który pragnie odzyskać swego pana - prześliczna suczka rasy collie również wychowuje, na przykład wtedy, kiedy stoi przed dylematem zabicia królika, albo wtedy, gdy waha się nad uratowaniem przed śmiercią swojego chlebodawcy.

Książka ta pokazuje, jak wielka jest przyjaźń między psem a człowiekiem, ściślej mówiąc: dwunastoletniego chłopca i cenionego owczarka szkockiego. Historia Lassie została wymyślona, jednakże nie jest nieprawdopodobna. Znane są równie dziwne przypadki, które miały miejsce w rzeczywistości.

Polecam ją każdemu, niestety wielu z nas znana jest tylko adaptacja filmowa, a to dlatego, że "Lassie" jako lektura szkolna pojawiła się stosunkowo niedawno, dlatego też nie wszyscy mają okazję wspominać ją z podstawówki. Dzięki tej lekturze zaczynam lubić psy, ale doskonale wiem, że Lassie jest jedyna w swoim rodzaju i nie ma takiej drugiej. Książkę Knighta oceniam na "szóstkę".