Dodany: 02.10.2005 09:58|Autor: Skartaris

O cyklu "Jeźdźcy smoków"


Niniejsze uwagi dotyczą całego cyklu powieści. "Jeźdźcy smoków" to wspaniały cykl książek pani Anne McCaffrey. Stworzony przez nią świat jest bardzo sugestywny i logiczny zarazem. Ludzie kolonizują Planetę Pern. Nie przewidują jednak trudności, jakie tam napotkają. Walcząc o przetrwanie, stopniowo tworzą całkowicie nową, zupełnie odrębną od ziemskiej cywilizację, dostosowując ją konsekwentnie do realiów tamtejszego świata. Stopniowo tracą wiedzę przywiezioną z Ziemi. Zanika nauka i technika, ale w to miejsce powstaje zwarty i bardzo przemyślany system społeczno-polityczny, w którym szczególna rola przypada właśnie tytułowym smokom. Nie bajkowym stworzeniom, lecz...

Nie wiem, czemu tak się stało, ale kolejne tomy cyklu są wydawane dosyć przypadkowo. W mojej ocenie cały cykl powinno czytać się w kolejności chronologicznej, nie zaś wg kolejności wydawania poszczególnych tomów. Można wtedy prześledzić upadek, a następnie ponowny rozwój cywilizacji na Pern. Proponuję więc czytelnikom nieco inną kolejność, choć oczywiście zastrzegam, że to tylko moja sugestia:

1. "Narodziny smoków" - przylot na Pern.
2. "Smocze Oko" - pierwsze przejście, częściowa utrata wiedzy.
3. "Smocza rodzina" - trzecie przejście.
4. "Moreta, pani smoków z Pern" - 1400 lat po przylocie na Pern.
5. "Opowieści Nerilki" - 1400 lat po przylocie na Pern.
6. "Mistrz Harfiarzy z Pern" - przed dziewiątym przejściem.

Dalsze tomy rozgrywają się mniej więcej w tym samym czasie, czyli podczas dziewiątego przejścia - choć i tutaj lepiej zachować pewną kolejność, zwłaszcza przy czytaniu ostatnich tomów:

7. "W pogoni za smokiem",
8. "Biały smok",
9. "Jeźdźcy smoków",
10. "Śpiew smoków",
11. "Smoczy śpiewak",
12. "Smocze werble",
13. "Ta, która słyszała smoki",
14. "Renegaci z Pern",
15. "Delfiny z Pern",
16. "Wszystkie weyry Pern",
17. "Niebiosa Pern".



(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 15791
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: Dragii 03.04.2007 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Niniejsze uwagi dotyczą c... | Skartaris
Nie zgadzam się z tobą, że są pomieszane. Jeśli czytałeś wszystkie części to wiesz, że tom 2 "W pogoni za smokiem jest kontynuacją tomu 1 "Jeźdźcy smoków". A ty pomieszałeś. Drugim argument na potwierdzenie mojej słuszności jest taki. Śledząc książkę „Smocza rodzina” jest fragment, że Nuella córka górnika Naltona dostała naszyjnik, na którym widnieją smoki, ogniste jaszczurki, weyr-stróż oraz DELFINY. Skąd w takim razie ludzie przed trzecim przyjściem wiedzieli o tych stworzeniach. W tym wypadku "Delfiny z Pern" są przed tomem 16 "Smocza rodzina". To chyba potwierdza moja teorię, że autorka pisała po kolei tak jak płynie czas na Pernie.
Użytkownik: Nerilka 01.06.2008 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zgadzam się z tobą, ż... | Dragii
Anne McCaffrey nie pisała tego cyklu po kolei w rozumieniu chronologii na Pernie.
Na początku powstało opowiadanie "Weyr Search", które zostało potem rozbudowane do powieści "Jeźdźcy smoków" (opowiadanie kończy się na wykluciu się Ramoth, jeśli mnie pamięć nie myli). Nawet ta powieść w założeniu nie miała być początkiem całego cyklu, stąd pojawiają się czasem nieścisłości.

Książki były pisane mniej więcej w takiej kolejności jak są ponumerowane w cyklu, z wyjątkiem chyba "Bałego smoka", o którym coś słyszałam, że miał być po trylogii harfiarskiej. Ale w sumie jako tom trzeci bardziej mi pasuje.

Nie zgadzam się, żę "Delfiny z Pern" są chronologicznie przed "Smoczą rodziną", bo ona dzieje się w czasie Trzeciego Przejścia, a "Delfiny..." w czasie Dziewiątego (występuje tam m.in. Menolly). Delfiny były znane wcześniej, czasem towarzyszyły statkom, nie zdawano sobie jednak sprawy z ich inteligencji i uważano je za ryby.

"Smocza rodzina" jest ciekawym skupieniem się na wher-stróżach, ale moim zdaniem nie pasuje trochę do reszty cyklu. Ten obraz wher-stróży jest zupełnie inny od tego, z którym mamy doczynienia w "Jeźdźcach smoków".
Użytkownik: plomykowka 31.12.2007 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Niniejsze uwagi dotyczą c... | Skartaris
Niestety nie czytałam całej serii (jest to dość trudne ze względu na brak ksiązek-niestety)ale dostrzegam jeden podstawowy bląd jeżdźcy smokow są chronologicznie przed w pogoni za smokiem, na pewno. Poza tym moim zdaniem pomysł jest dobry poniewarz dzięki takiej chronologii czytania można uniknąć mylenia cyklu z fantazy i całość staje się bardzo spóna. Choć przyznaje że sama lubie czasem czytać cykle niepokolei (poniewarz można traktować to jako swego rodzaju łamigłówke) a dopiero pózniej do nich wracać już w prawidłowej kolejności Pozdrawiam
Użytkownik: czaa 21.01.2009 20:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Niniejsze uwagi dotyczą c... | Skartaris
Na angielskiej wikipedii znalazłam chronologię serii
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronological_list_of​_Pern_books

Zapewne to jedna z opcji czytania, zastanawiam się jaką kolejność obrać ;)
Na razie przeczytałam tylko "Jeźdźców smoków" Rzeczywiście bywają niezrozumiałe przeskoki, nawet w obrębie akcji, ale powieść wciąga. Ciekawa jestem tylko czy kolejne tomy znajdę w bibliotece:]
Użytkownik: seremity 07.12.2010 16:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Niniejsze uwagi dotyczą c... | Skartaris
A ja się całkowicie nie zgadzam z koncepcją przewracania do góry nogami kolejności czytania. Na chwilę obecną przeczytałam 17/18 części cyklu i uważam, że kolejność wg. kolejności powstawania książek, jest kolejnością właściwą.
W "Jeźdźcy smoków" mamy wspomniane tylko, że ludzie dawno temu przylecieli na Pern i jest to wkładane między legendy. Kulturę mamy technologicznie na poziomie średniowiecza, plus magiczne smoki. Jak dla mnie smoki w "Jeźdźcach" są właśnie magiczne i z perspektywy tej książki opisany świat kwalifikuje ją do fantasy a nie science-fiction. Dopiero w kolejnych książkach dowiadujemy się, że ludzie zapomnieli bardzo wiele ze swoich początków i że kiedyś, bardzo dawno temu przylecieli z kosmosu.
Dla mnie częścią uroku tego cyklu jest właśnie stopniowe poznawanie przeszłości, której odkrycie było dla wszystkich zaskakujące.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: