Dodany: 29.09.2005 18:27|Autor: CoolColdi

Książka: Przygody Odyseusza
Parandowski Jan

5 osób poleca ten tekst.

Recenzja "Przygód Odysejusza"

Autorem „Przygody Odyseusza” jest Jan Parandowski. Urodzony 11 maja 1895 r. we Lwowie, zmarł w 1978 roku. Był polskim prozaikiem, eseistą, tłumaczem. Ukończył gimnazjum klasyczne we Lwowie. W latach 1924-1926 odbył podróże do Grecji, Francji i Włoch. Autor ten był prezesem polskiego PEN Clubu. W czasie okupacji Warszawy brał udział w konspiracyjnym życiu kulturalnym. W latach 1945-1948 wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zwolennik renesansowego humanizmu. Znał i popularyzował kulturę i literaturę starożytną.

Książka ta powstała w roku 1935 i jest ona uznawana za powieść. Książka opowiada o powrocie z 10-letniej wojny pod Troją. Główną postacią jest Odys – król Itaki; przez zabicie Polifema – Cyklopa, który był synem Posejdona, ściąga na siebie klątwę i złość boga mórz. Przez co przez 10 lat błądzi po morzach, przy czym spotykają go straszne męki, pokusy, wyczerpanie, głód, strata załogi i łupów wojennych, 10 dodatkowych lat rozłąki z żoną i synem. Po czym, z pomocą jednego z bardzo gościnnych ludów i Ateny, dociera do Itaki, gdzie rozprawia się ze wszystkimi zalotnikami swojej żony, zabijając każdego takiego osobnika.

Powieść ta jest ciekawa ze względu na różnorodność problemów, które trapiły króla Itaki. Czas podróży jest też ciekawy, aż 10 lat! Powieść jest wielowątkowa. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, dzięki czemu czytanie jest o wiele ciekawsze. Książka ta nie jest długa, czyta się ją dosyć szybko. Powieść podzielona jest na 11 rozdziałów. Książkę polecam dzieciom i młodzieży. Warto ją wypożyczyć i przeczytać, tak samo jak inne książki tego autora.