Dodany: 28.09.2005 21:25|Autor: adurus

Ojciec Historii


Herodot żył w V wieku przed Chr. i choć pochodził z Jonii na wybrzeżach Azji Mniejszej (dzis. Turcja), to karierę zrobił w Atenach. Znalazł się tam jako polityczny emigrant, dobrowolnie lub nie, uchodząc przed Persami. Za cel życia postawił sobie opisanie wielkiego konfliktu między Wschodem i Zachodem, Persją i Grecją, wolnością i tyranią. Jego apogeum to Wojny Perskie, których opis zajmuje drugą połowę dzieła. Pierwszą poświęca na opis obu stron konfliktu, a właściwie na opis Wschodu i jego historii, na tyle, na ile mógł ją poznać.

Przed Herodotem nikt nie prowadził badań historycznych ani nie pisał historycznych dzieł i to on, z mozołem i często błądząc, przecierał ten szlak. Choć jego dzieło (gr. "Historiai" - po polsku "Dzieje") spotkało się z krytyką profesjonalistów (poczynając od Tukidydesa), to jest do dziś głównym i niezastąpionym źródłem wiedzy i natchnienia dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak malutka Grecja zdołała obronić swoją (i naszą) wolność przed potęgą ówczesnego supermocarstwa. No i te smakowite ploteczki sprzed 2500 lat o różnych ludziach i ludach... Pouczające i porywające.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5458
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: stefaniusz 05.11.2005 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Herodot żył w V wieku prz... | adurus
Istotnie, "Dzieje" Herodota to niezwykle porywająca, choć na pozór przytłaczająca swym monumentalizmem (bez mała 700 stron - ale nie tych "potterowych"). A czyta się ją jak wartką powieść - każda kolejna scena niesie ze sobą jakąś niezwykłą historię. Można Herodotowi w wielu miejscu zarzucić, że troszeczkę "nagina" fakty i koloryzuje, ale to tylko nadaje uroku "Dziejom", których nie musimy traktować jako wyrocznię w sprawach historycznych, choć można się dowiedzieć bardzo wielu ciekawych rzecz. Jako uzupełnienie gorąco polecam także "Podróże z Herodotem" Kapuścińskeigo, a jeśli kogoś interesuje literatura antyczna i "polubił" podróżować z Herodotem, powinien także sięgnąć po "Żywoty" Plutarcha oraz dzieła Tacyta i Tukidydesa. To naprawdę pasjonująca literatura, która nie straciła nic ze swej antycznej mocy.
Roma Aeterna! i chwała Grecji antycznej!
Użytkownik: Mendog 15.03.2010 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Herodot żył w V wieku prz... | adurus
Herodot nie był pierwszym piszącym historie. Równolegle z nim pisał bliżej nieznany Hellanikos z Lesbos a sam Herodot wykorzystywał w swojej pracy Hekatajosa z Miletu ( a w zasadzie jego dzieła).
Nie jest to też opis konfliktu dobro-zło, tyrania -wolność etc jak się zazwyczaj to pojmuje. Persja Achemenidów wcale takim demonem się nie okazuje, przynajmniej nie gorszym od greków, ale to temat na dalsza dyskusję.
Herodot wbrew temu co się o nim sądzi wcale jakoś mocno nie nagina faktów ani ich nie koloryzuje. Taka krzywdząca, opinia panuje dlatego, ze otwarcie pisał o tym, ze korzystał z dzieł co najmniej, dziś byśmy rzekli, nie naukowych, mianowicie poezji. W wielu miejscach traktuje ją jak równoważne źródło informacji, ale wykazuje się także Herodot, krytycznym myśleniem, co widać wyraźnie przy okazji jego opisu Scytów. Pod tym względem wcale gorzej nie wypada od innych antycznych dziejopisów. Bowiem, stawiany w tak diametralnej opozycji do niego Tukidydes, również nie wzbrania się przed wykorzystywaniem poezji w swoim dziele - jakże bowiem inaczej mogła powstać pierwsza księga "Wojny peloponeskiej"?
Herodot jest genialnym źródłem, może mniej badaczem a bardziej skarbnica anegdot i wiadomości zasłyszanych i widzianych, ale w tym tkwi jego siła. Dzieło zaś jego przypomina niejako dziennik podroży - chaotycznością opisów i różnorodnością tematów, jakby autor chciał napisać o wszystkim co widział i słyszał.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: