Dodany: 30.08.2005 11:37|Autor: RoSeRo

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Gra w klasy
Cortázar Julio

"Jak go czytam, mam uczucie, że poszukuję jakiejś międzyakcji"


Mogę napisać, że jest to książka wyjątkowa, piękna, niesamowita, i że dla mnie jest „Gra w klasy”, a dopiero później reszta książek, ale co z tego, skoro moje zdanie nic dla Ciebie nie znaczy, nie znasz mnie i nie jestem dla Ciebie żadnym „autorytetem”. Napiszę więc kilka zdań o „Grze”, dorzucę kilka cytatów, a Ty zdecydujesz, czy warto ją w ogóle otwierać. (wszystkie cytaty pochodzą z „Gry w klasy”, żadnego parafrazowania).

Książka złożona ze 155 rozdziałów podzielona jest na trzy części. Kolejność czytania rozdziałów jest w zasadzie dowolna, ale za pierwszym razem warto skorzystać z „tablicy orientacyjnej”, czyli klucza. Część trzecia to „Rozdziały, bez których można się obejść” (ale jest wręcz przeciwnie), czyli rozdziały, które przeplatają fabułę (jeśli można to nazwać fabułą). Są to często fragmenty innych książek i przemyślenia niejakiego Morellego (wg mnie po prostu Cortázara), które uzupełniają to, co już przeczytałeś, lub są wstępem do tego, co dopiero przeczytasz. Po co tyle mieszania? Morelli tłumaczy, że „próbował napisać coś w rodzaju powieści, obchodząc się bez logicznych podziałów i rygorów”*, chce „Prowokować, zakładać pisanie między wierszami, niepowiązane, chaotyczne, ściśle antyliterackie (jakkolwiek nie antypowieściowe)”*, (jeden z bohaterów mówi: „Jak go czytam, mam uczucie, że poszukuję jakiejś międzyakcji mniej mechanicznej”*). Morelli (Cortázar) walczy z tym, o czym mówi: „Pisarstwo zdegradowane do poziomu czytelnika-samicy (który zresztą i tak nie przekroczy pierwszych stronic, zagubiony, zgorszony, przeklinający wydatek na zakup książki)”*.

Cały urok w tym, że ilu czytelników - tyle interpretacji, bo „Gra w klasy” „wprowadza czytelnika [...] w kontakt z osobistym światem, z osobistymi doświadczeniami i własnymi rozmyślaniami”*, więc to, kim i jaki jesteś, decyduje, co Cię w niej fascynuje. [jak się dobrze czuję to rymuję :) ]

Krótko o treści. Poznajemy Horacia Oliveirę, „intelektualistę amatora”*, „literatura włoska i angielska - obowiązkowo. I cały złoty wiek hiszpański, i naturalnie literatura francuska od a do z na końcu języka. Horacio był właśnie taki”* oraz Magę, która „Była taka głupiutka”*, „jak wątpiła, jak bardzo czuła się nikim, robaczkiem otoczonym przez nasze błyskotliwe inteligencje”*, „ona nie wierzyła nazwom, musiała dotknąć palcem po to, żeby coś uznać”*. Ale to właśnie pod wpływem tego „robaczka” Oliveira zdaje sobie sprawę, że „zawsze dużo łatwiej było mi myśleć niż istnieć”*, że „Istnieją rzeki metafizyczne [...] ja opisuję, określam i pożądam tych rzek - ona w nich pływa”*, więc zaczyna „szukać”, „szuka [...] klucza, i zaczyna zdawać sobie sprawę, że takich rzeczy nie znajduje się w bibliotece”*, a to, że „Szuka go jak wariat. [...] nie ma świadomości ani tego, że szuka klucza, ani tego, że ten klucz istnieje”* doprowadza go do...

---
* Julio Cortázar: "Gra w klasy", przekład: Zofia Chądzyńska, wyd. Mediasat Poland, 2004.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 57791
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: bidrek 03.09.2005 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę napisać, że jest to ... | RoSeRo
Wlasnie jestem w trakcie czytania. Do tej pory przeczytalem 30 rozdzialow. Przyznam do latwych nie nalezy, ale mnie to wcale nie nie przeszkadza. Fascynuje mnie. Juz teraz wiem ze bedzie jedna z najwazniejszych dla mie ksiazek!
Użytkownik: RoSeRo 05.09.2005 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wlasnie jestem w trakcie ... | bidrek
Witam! widzę, że nie przepadasz za "thrillerami, sensacjami i romansidłami" :)., a to znaczy ze "Gra" jest ZDECYDOWANIE dla Ciebie. Nie czyta jej się jak jakiejś chały o "genialnych detektywach na tropie zbrodni", "super-szpiegach i hipertajnych agentach", tylko właśnie "coś fascynującego" czy "romantycznej miłości-aż-po-grób". Miłej lekturki.
Użytkownik: marysia14 05.09.2005 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! widzę, że nie prze... | RoSeRo
morelly to postać autentyczna, filozof , który w XVIII wieku przedstawił wizję komunistycznej utopii był prekursorem socjalizmu utopijnego.pozdrawiam :)
Użytkownik: bidrek 06.09.2005 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! widzę, że nie prze... | RoSeRo
Witam i dziękuję za życzenia! Właśnie wczoraj książka ta towarzyszyła mi w 16-to godzinnej podróży. I tylko dzięki niej czas tak szybako minął. Książka mnie jeszcze bardziej zachwyca. "Czarodziejską górę" Manna polecam.
Użytkownik: asai 05.09.2005 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę napisać, że jest to ... | RoSeRo
Ja tę ksiażkę mam już za sobą.I mogę powiedzieć, że jeszcze do niej wróce napewno. Brdzo,intrygująca, zaskakująca, no i pełna filozofii :)
Użytkownik: jazim 16.10.2005 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę napisać, że jest to ... | RoSeRo
"Cały urok w tym, że ilu czytelników - tyle interpretacji, bo „Gra w klasy” „wprowadza czytelnika [...] w kontakt z osobistym światem, z osobistymi doświadczeniami i własnymi rozmyślaniami""
Nic dodać, nic ująć.
Użytkownik: reniferze 28.11.2005 17:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę napisać, że jest to ... | RoSeRo
Czy tylko ja nie potrafię tej książki przeczytać? Podchodziłam kilka razy, na wszystkie możliwe sposoby.. a nie jestem w stanie przebrnąć przez pierwszych kilkadziesiąt stron. Czuję się głupia..
Użytkownik: Artola 22.01.2022 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy tylko ja nie potrafię... | reniferze
Nie jesteś sama 😉 Podchodzę chyba 4 raz i stwierdzam, że będzie ostatni. Jak znów odpadnę po kilkudziesięciu str to trudno, widocznie to nie dla mnie lektura. I nie mam zamiaru mieć wyrzutów sumienia!
Użytkownik: reniferze 22.01.2022 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie jesteś sama 😉 Podcho... | Artola
W trakcie tej drogi przez mękę wyrzucałam z siebie emocje w czytatce "(...) jeżeli czytam Joyce'a, automatycznie poświęcam jakąś inną lekturę (...)" , a po zakończeniu zebrałam przemyślenia w Cytaty wielce tendencyjne :).. . Przyniosło mi to dużo ulgi ;).
Użytkownik: Artola 24.01.2022 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: W trakcie tej drogi przez... | reniferze
Poczytałam Twoje czytatki :) Dzięki! Książkę odłożyłam ;) Zidentyfikowałam, że siedzi we mnie durna ambicja ;) W nosie z ambicją, szkoda czasu i nerwów ;)
Użytkownik: Pearlady 05.02.2008 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę napisać, że jest to ... | RoSeRo
Książka fantastyczna... Gdy wejdzie się raz w ten świat, nie ma możliwości wyjścia. Ale wgłębianie się w nią budzi we mnie strach. Nie wiem jeszcze, ile ona we mnie zmieni...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: