Dodany: 29.08.2005 18:31|Autor:

Książka: Kalejdoskop matematyczny
Steinhaus Hugo
Notę wprowadził(a): kggucwa

Tytuł „Kalejdoskop matematyczny" dobrze oddaje niezwykłą barwność treści obejmującej najrozmaitsze kwestie matematyczne, o ile tylko dają się one przedstawić poglądowo. (...)

Czytelnikowi obznajomionemu z historią matematyki bogato ilustrowana książka Steinhausa mimo woli nasunie na myśl dzieła geometryczne starożytnych Hindusów, w których bezpośrednie oglądanie figur, „nie obciążone" ściśle logiczną dedukcją, było uważane za dostateczną podstawę do wysnuwania geometrycznych wniosków.

Celem tej książki jest pokazanie zjawisk, które uszły naszej uwagi, lub zjawisk znanych, o których jednak nie sądziliśmy, że pozostają w jakimkolwiek związku z matematyką.

Poleca się tę książkę wszystkim, a szczególnie tym, którzy lubią wszelkiego rodzaju zagadki i których „konikiem" są rozrywki matematyczne. Ktoś, kto nawet nigdy szerzej nie studiował matematyki, lecz dobrze się jej uczył w szkole i wyobraża sobie, że wiele mógłby jeszcze na tym polu zdziałać przy dalszej pracy — będzie tą książką zachwycony.

[Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989]