Dodany: 25.08.2005 20:20|Autor: Paja

Prawdziwa przyjaźń przetwa wiele...

"W dwadzieścia lat później" to wspaniała kontynuacja "Trzech muszkieterów". W tej książce czterej przyjaciele stają po dwóch różnych stronach. D'Artagnan i Portos służą kardynałowi, a Aramis i Atos są po stronie Frondy. Mimo różnych poglądów politycznych wzajemna miłość wśród tych ludzi nie znikła, przysięgają sobie wieczystą przyjaźń i oddanie bez względu na wszystko.

Znacząca część tej książki rozgrywa się w Anglii, gdzie Atos, Portos, Aramis i d'Artagnan próbują uratować od śmierci króla Karola I . Niestety, plany zostają pokrzyżowane przez potomka Milady i sprawy przybierają inny obrót. Po powrocie do ojczyzny przyjaciele przekonują się o niewdzięczności Anny Austriaczki i Mazariniego. Uznają, że w stosunku do takich ludzi trzeba użyć nieco innych sposobów.

Uważam, że ta książka jest najlepszą z trzech części. Lepszą nawet od pierwszej. Opowiada o prawdziwej przyjaźni, szlachetności, oddaniu... Naprawdę mnie przejęła i czytając nie mogłam się oderwać nawet na ulubiony film. Dumas przeszedł samego siebie.