Dodany: 22.08.2005 00:16|Autor: 00761

Książka: Kamień na kamieniu
Myśliwski Wiesław

Ostatnia wielka powieść "nurtu chłopskiego"?

Nurt chłopski, o ile taki nurt w ogóle w literaturze można wyodrębnić (to kwestia dyskusyjna), zamyka wielka powieść Myśliwskiego "Kamień na kamieniu".

Bohater utworu, Szymon Pietruszka, nie jest li tylko chłopem, to człowiek "w ogóle", postać uniwersalna, poszukująca prawdy o sobie i świecie. Narrator-bohater rozważa fundamentalne kwestie: życia, śmierci, miłości, dobra... Poprzedzające utwór motto to cytat z ludowej piosenki: "Kamień na kamieniu, na kamieniu kamień, a na tym kamieniu jeszcze jeden kamień". Kamień: opoka, broń, budulec... Motyw kamienia jest motywem ważnym, podobnie jak chleb, matka, ojciec, brat.

Myśliwski pisze o świecie, którego już nie ma. Umiejscawia swojego opowiadacza w trudnej polskiej historii - każe mu wchodzić w różne role: partyzanta, milicjanta, urzędnika udzielającego ślubów, a w końcu... przyjąć chłopski los, który konsekwentnie próbował odrzucić.

Narracja powieściowa trochę przypomina Prousta, tam przeszłość przywoływał smak magdalenki, tutaj słowa-klucze wywołują krąg skojarzeń. Wielkim walorem powieści jest język - pisarz doskonale potrafi oddać liryczny nastrój, ale nie stroni też od jędrnego, dosadnego słownictwa. Taki jest również jego bohater - trudny do zaszufladkowania, intrygujący, skomplikowany. Filozofia Szymona Pietruszki - narratora uczy stoickiej zgody na świat i ocala od zapomnienia wartości, które - niestety - często odeszły już do lamusa.

Użytkownik: misiak297 30.10.2008 14:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Nurt chłopski, o ile taki... | 00761
Witaj Michotko! Właśnie czytam Kamień na kamieniu i jestem zachwycony Myśliwskim. Powieść ta przypomina "Dolinę Hortensji" czy "A jak królem, a jak katem będziesz", ale jednocześnie jest zupełnie wyjątkowa. Uwielbiam ten jednocześnie jędrny, piękny i wciągający język, wyszukany sposób narracji i tego bohatera - zwykłego, prostego człowieka, a jednocześnie tak trudnego do określenia!
Pozdrawiam Cię serdecznie
Użytkownik: 00761 30.10.2008 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj Michotko! Właśnie c... | misiak297
Witaj, Misia[cz]ku! :)

Masz rację, jest wyjątkowa i w ogóle, moim zdaniem, Myśliwski jest wyjątkowy. Przy całej mojej [dobrze Ci znanej] sympatii do wymienionych przez Ciebie pozycji, są one pod względem poziomu po prostu nieporównywalne. Mam nadzieję, że złapiesz "myśliwskiego" bakcyla i sięgniesz po inne książki tego autora, chociaż są one już inne, nie w tym klimacie.

Właśnie, ta pozorna prostota Szymka Pietruszki i jego świata! Nie wiem, w którym miejscu powieści jesteś, ale sądzę, że ona Cię także mocno zaskoczy. I powiem Ci, aż mi żal, że te pierwsze wrażenia lekturowe już dawno poza mną. Bo one są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

Pozdrawiam cieplutko, a gdybyś miał wewnętrzną potrzebę przeczytania "Widnokręgu" czy "Traktatu o łuskaniu fasoli" i problem z ich dostaniem, to adres znasz. :)
Użytkownik: misiak297 03.11.2008 20:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj, Misia[cz]ku! :) ... | 00761
Salve Michotko!

Cóż, przerzuciłem wszystkie kamienie grobowe tej powieści, a raczej je pochłonąłem:) I cóż... jestem zachwycony. Myśliwski całkowicie mnie oczarował. Ta jego umiejętność łączenia obrazowości polskiej wsi z jej prostotą! Poetyckości z takim "slangiem codziennego życia". I malowanie portretów takich zwyczajnych ludzi (państwo Pietruszkowie, Szymon, ksiądz czy choćby sklepowa Kaśka) w połączeniu z ich głębokim światopoglądem, "tak zwaną życiową mądrością" jak to śpiewa Maryla Rodowicz. "Kamień na kamieniu" to w moim odczuciu powieść bardzo życiowa, czasami okrutna, a przecież mimo wszystko ciepła. To taki wyjątkowy przekrój społeczeństwa wiejskiego na przestrzeni od wojny, przez PRL, aż do czasów nam współczesnych. Naprawdę coś wspaniałego.
"Widnokrąg" już czeka w kolejce, a po Traktat na pewno się zgłoszę, gdy nawał uczelnianych obowiązków trochę zelżeje:)
Pozdrawiam Cię jak zwykle bardzo serdecznie.