Dodany: 21.08.2005 12:14|Autor: samon

Nowe oblicze Carda

Step Fletcher z powodu nowej pracy przeprowadza się wraz z rodziną do miasteczka Steuben. Wszyscy oni liczą, że nowe życie będzie szczęśliwsze od dotychczasowego. Niestety, nie wszystko układa się po ich myśli: Step ma kłopoty w nowej firmie, a jego najstarszy syn nie potrafi odnaleźć się w nowej szkole. Zamiast tego otacza się wyimaginowanymi przyjaciółmi. W tym samym czasie w okolicy zdarza się seria niewyjaśnionych zaginięć młodych chłopców.

Powieść Carda zaskakuje od samego początku. Autor, znany ze świetnego cyklu o Enderze, tym razem dozuje fantastykę wyjątkowo dyskretnie. Aż do ostatnich stron czytelnik ma wrażenie, że czyta świetny kryminał obyczajowy. Akcja rozwija się wielotorowo, trzyma w niesamowitym napięciu, co powoduje, że nie można się od tej powieści oderwać. Dodatkowo moje uznanie wzbudziły wstawki dydaktyczne - autor pokazuje, że we współczesnym świecie bardzo trudno jest być matką, ojcem, żoną, mężem, a także dzieckiem. Podaje gotowe przykłady, jak powinno wyglądać wychowywanie dzieci i rozwiązywanie konfliktów małżeńskich.

Card połączył poradnik "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" Johna Graya, kryminał Agathy Christie i zgrabny wątek fantastyczny i umieścił całość na tle małego amerykańskiego miasteczka. Rewelacja!