Dodany: 12.08.2005 07:44|Autor: bogna

Świeczka dla Tomasza Mann'a

50 lat temu, 12 sierpnia 1955 roku, w wieku 80 lat, zmarł Tomasz Mann, niemiecki pisarz, najwybitniejszy prozaik niemiecki pierwszej połowy XX wieku, laureat Nagrody Nobla z 1929 roku.

Tomasz Mann stworzył model powieści o charakterze intelektualno-filozoficznym, a zarazem społeczno-obyczajowym, łącząc formę beletrystyczną z esejem i traktatem filozoficznym. Międzynarodowy rozgłos zdobył pierwszą swoją powieścią Buddenbrookowie (1901, wydanie polskie 1931)- ksiązka opowiada o kilku pokoleniach rodziny kupców hanzeatyckich i o jej upadku.

W 1924 roku opublikował swój najbardziej znaczący utwór - powieść Czarodziejska góra (wydanie polskie 1930) - symboliczno-filozoficzną wizję kryzysu duchowego i intelektualnego Europy przed wybuchem I wojny światowej. Na emigracji napisał biblijną tetralogię Józef i jego bracia i powieść Lotta w Weimarze, której głównym bohaterem jest Johann Wolfgang von Goethe. Najwybitniejszym dziełem tego okresu, a zarazem podsumowaniem doświadczeń swojego rodu i własnych jest powieść Doktor Faustus. W ostatnim okresie twórczości wybijają się dwie powieści: Wybraniec i Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla.

Źródło: Wikipedia