Dodany: 09.08.2005 08:25|Autor: bogna

Świeczka dla Jerzego Żuławskiego


90 lat temu, 9 sierpnia 1915 roku, zmarł w wieku 41 lat Jerzy Żuławski, poeta, prozaik, dramaturg, eseista, wraz z Władysławem Umińskim, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej.

Obecnie jego twórczość uległa w znacznej mierze zapomnieniu, mimo że była wysoko ceniona przez współczesnych (np. Przybyszewskiego). Jego najbardziej znane utwory to trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia).

Był autorem wielu zbiorów wierszy, powieści, sztuk scenicznych, rozpraw filozoficznych i estetycznych. Publikował w „Życiu”, „Młodości”, „Krytyce”, „Strumieniu”, „Chimerze”, „Słowie Polskim”. Przez pewien czas był współredaktorem „Krytyki”.

Trylogia księżycowa Na srebrnym globie tłumaczona była na język czeski, niemiecki, rosyjski, węgierski i była inspiracją dla wielu pisarzy, zarówno polskich (np. Stanisław Lem), jak i obcych. Na jej podstawie w 1989 roku Andrzej Żuławski, stryjeczny wnuk pisarza, nakręcił film „Na srebrnym globie”.

Żródło:Przewodnik encyklopedyczny Literatura Polska, Wikipedia
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: eros 10.08.2005 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: 90 lat temu, 9 sierpnia 1... | bogna
Naprawdę szkoda, że ten pisarz, którego powieści mają unikatowy nastrój i potrafią czytelnika, mimo nieco archaicznego języka, wprowadzić w świat opisany, zachwycić, wzruszyć i przestraszyć, są teraz praktycznie zapomniane. Szkoda tym bardziej, jeśli na bieżąco można obserwować starzenie się utworów nam współczesnych i odstawanie od gustów czytelniczych, podczas, gdy trylogia księżycowa mimo swego wieku jest wciąż żywa, wciąż broni się fabularnie. Podobnie jest zresztą ze Stefanem Grabińskim - dziś mało kto o nim pamięta...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: