Dodany: 07.08.2005 11:33|Autor: tessa

W poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytania

Można z całą pewnością powiedzieć, że XX wiek był wiekiem odkryć naukowych i niezwykłego rozwoju w każdej dziedzinie wiedzy. Dzięki teleskopom i mikroskopom zobaczyliśmy świat dotychczas dla nas niewidzialny. Wyszło na jaw coś zdumiewającego: te miliardy gwiazd, które na pozór są blisko siebie, tworząc Drogę Mleczną, w rzeczywistości są od siebie niezmiernie oddalone. Natomiast mikroskop wykazał, że oglądane gołym okiem zwarte substancje w rzeczywistości są zbudowane z atomów, które są zupełnie puste. Biolodzy zaś odkryli, że cząsteczki DNA składają się z milionów pierwiastków, kilku atomów i mają przekrój 0,0000025 milimetra średnicy, a zawarte w nich informacje zapełniłyby około miliona stron.

Czy zatem wiemy wszystko? Otóż nie, nauka nie zna odpowiedzi na, zdawałoby się, podstawowe pytania: jak powstało życie? (obecne teorie są jedynie hipotezami, które należałoby udowodnić). Jak powstał wszechświat?

Dużo już wiemy, na przykład, że powstał w wyniku prawybuchu. Ale zachodzi pytanie: co było jego przyczyną? Czy wszechświat powstał przez przypadek? Mało to prawdopodobne, zważywszy na precyzyjne prawa panujące we wszechświecie, na jego uporządkowanie i na wzrastającą entropię.

Inne problemy, jakie nurtują naukowców, to ingerencja w genotyp człowieka. Jego poznanie umożliwia naprawianie wadliwych genów i manipulowanie naszym DNA. Niektórzy nawet twierdzą, że w ten sposób można wywierać wpływ na zachowania ludzi, gdyż to geny, a nie otoczenie, decydują o zachowaniach ludzi.

A co ze śmiercią? Optymiści, którym udało się podwoić długość życia muszki owocowej, myślą, że mogą w ten sam sposób przedłużyć życie ludziom. Pewien uczony oświadczył nawet: "Po raz pierwszy możemy myśleć o nieśmiertelności człowieka".

Inna ciekawa myśl zawarta w książce, to odkrycia naukowców stwierdzające, że cała ludzkość pochodzi od wspólnego przodka. W tym kontekście sprawozdanie z ogrodu Eden wcale nie jest mitem.

Postawiono też pytanie, jak stabilny jest dziś klimat i czy możemy być pewni, że za tysiąc lat się nie zmieni?

Książka porusza też tematy z dziedziny medycyny (omawia nasz układ odpornościowy) oraz biologii molekularnej.

Jest również zabawny temat: "Czy jesteśmy mężczyznami, jakimi byliśmy kiedyś?" - to z pewnością temat dla panów.

Zachęcam do przeczytania. Jest to książka popularnonaukowa dla laików.