Dodany: 29.07.2005 15:44|Autor: Kometa

Książka: Skarby
Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)

3 osoby polecają ten tekst.

Grubymi nićmi szyte


„Skarby” to już 3 część cyklu Joanny Chmielewskiej dla młodzieży. Główni bohaterowie to Janeczka i Pawełek – młodzi ludzie o niezwykłych zdolnościach detektywistycznych. Już na początku książki wśród makulatury znajdują intrygujący list, zawierający wskazówki, jak dotrzeć do skarbu. Janeczka i Pawełek wyruszają więc do Algierii, by tam, na podstawie przesłanek zawartych w liście, dotrzeć do klejnotów lub innych drogocennych przedmiotów.

Fabuła jest świetnie snuta przez autorkę, dzięki czemu wszystkie wydarzenia splatają się w jednolitą całość. Joanna Chmielewska bardzo sprytnie mydli nam oczy, byśmy mogli dojrzeć logikę łączącą wszystkie wydarzenia. Wdaje się na przykład w zawiłe tłumaczenia rozlicznych faktów, zręcznie zakrywając nimi rzeczy niezrozumiałe czy też mocno naciągnięte. Ma to jednak swój urok, a wszystko jest doprawione dowcipem autorki.

Główni bohaterowie przeżywają wiele ciekawych przygód i zabawnych sytuacji. Na przykład wątek z lampą, która jest kradziona, podmieniana, a w końcu okazuje się ostatnią rzeczą, o jaką by ją podejrzewano, uważam za genialny. W książce zaskakuje również zaradność i wnikliwość Janeczki i Pawełka, którzy potrafią się perfekcyjnie przebrać, a nawet skonstruować bombę (parę pastylek węgla leczniczego, pokruszone łebki zapałek i wiele innych, równie bombotwótczych przedmiotów).

Książka może nie porywa, ale jest dość wciągająca. Styl autorki sprawia, że ma się wrażenie kameralności – jakby nie istniało na świecie nic poza tym, co dzieje się w tym momencie z Janeczką i Pawełkiem. Pewną naiwność można „Skarbom” w końcu wybaczyć, bo przecież nie mogły być napisane bardziej realistycznie i logicznie, ze względu na swoją tematykę: „poszukiwanie skarbów przez młodzież”.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6273
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: