Dodany: 23.06.2004 23:03|Autor: western_pl

Po prostu dobra książka

Piers Anthony daje tą właśnie, pierwszą częścią cyklu Xanth świeże spojrzenie na fantasy. Nie jest to bynajmniej sprawa tworzenia kolejnego, bajecznego świata gdzieś, nie wiadomo gdzie - co jest częste u wielu autorów (czyt. grafomanów) - skutkiem czego ich książki się czyta tak samo źle, a w przeciwieństwie do nich autor tejże serii łączy lekkość pióra z niezłym pomysłem na budowę świata.

Xanth to świat, w którym każdy posiada jakiś magiczny dar, mniej lub bardziej sensowny, niemniej jednak właściwy tylko jemu, a bohaterem tej książki jest młodzieniec, który... żadnego daru nie posiada, w związku z czym według rządzącego krainą prawa nie może być jej obywatelem. Tu zaczyna się droga młodego człowieka - Binka w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące jego tożsamości. W wędrówce przez magiczny świat towarzyszą mu nieokiełznany centaur oraz tajemnicze kobiety i...

"Zaklęcie dla Cameleon" to po trochu wprowadzenie do teorii światów równoległych, dzięki czemu uzyskujemy literacko dosyć ładne i w miarę spójne naukowo wyjaśnienie, skąd się wzięły w mitologii takie stworzenia jak centaur czy smok. Kreowani przez Anthony'ego bohaterowie są ludzcy, brak im heroicznego nadęcia, mają swoje małe i duże słabości, popełniają głupie błędy i bywają naiwni, dzięki czemu stają nam się bardzo bliscy.

Olbrzymią zasługę dla zaistnienia całego cyklu ma tłumacz, gdyż książka jest pełna gier słownych nieprzetłumaczalnych dosłownie na język polski, a jednak oddanych w zbliżonym sensie bez utraty wartości humorystycznych z nich płynących, więc doceńmy wkład pracy tłumacza.

Nie jest to książka do przeczytania i wyrzucenia - sprawdza się doskonale również po kilku latach, w roli doskonałej dawki humoru na deszczowe popołudnia i wieczory.