Dodany: 22.06.2004 19:19|Autor: karen111

Powieść faktu.

Truman Capote stworzył powieść faktu. "Z zimną krwią" można by nazwać historią kryminalną, gdyż relacjonuje morderstwo, ale wybiega poza schemat kryminału i nie zagadka morderstwa jest tu najważniejsza.

Powieść opisuje kilka dni z życia pewnej amerykańskiej, farmerskiej rodziny, fakt morderstwa i życie morderców po zbrodnii. Została sfilmowana przez Richarda Brooks około 1967 roku. Autor bardzo tę powieść przeżył i bardzo się w nią zaangażował, chcąc oddać wiernie portrety psychologiczne morderców.

Uderzające jest to, że pisarza zbulwersował fakt planowanego, rozmyślnego okrucieństwa na niewinnej rodzinie farmera, o której mordercy tylko słyszeli z opowiadania współwięźnia w celi odbywając wyrok za kradzież. To morderstwo wstrząsnęło Ameryką, a pisarz dokładnie przeanalizował i dobrze uchwycił motywy zbrodni, które są szokujące, drastyczne i okrutne. Opowieść jest niezwykła i czyta się ją ze zmrożoną krwią, sercem struchlałym i panicznym strachem, że coś takiego autentycznie się wydarzyło. Pamięta się ją na zawsze.

Użytkownik: balog 08.03.2006 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Truman Capote stworzył po... | karen111
Książkę czytałem bardzo dawno w 1968 roku ale do dzisiaj pamiętam że zrobiła na mnie znakomite wrażenie. Piszę te słowa pod wpływem niedawno obejrzanego filmu "Capote", który w większości poświecony jest zbieraniu przez autora materiału do tej książki. Tak jak powieść jest nowym rodzajem relacji o morderstwie, które miało wówczas miejsce tak samo jak film który jest sprawozdaniem z zbierania materiałow przez pisarza. Cały czas T.Capote jawił mi się znakomitym pisarzem i b. ciekawą postacią. Tę opinie wyrobiłem sobie na podstawie innych jego powieści i licznych opowiadań, które się w Polsce ukazały. Jednak film zasadniczo zmienił tę postać w moim odczuciu. Jednak jego utwory nadal pozostają znakomite.