Dodany: 2005-07-11 15:18|Autor: Alifio

Bona - prawdziwa władczyni

Jest to niezwykle interesująca, jak na pozycję z grupy historycznych, książka. Maria Bogucka, opowiadając dzieje Bony, nie nudzi i nie męczy czytelnika na żadnej ze stron. Przeciwnie - pisząc w sposób przystępny i ciekawy, podaje nam mnóstwo informacji dotyczących życia, panowania i śmierci jednej z najwybitniejszych królowych świata. Autorka pisze wprawdzie: "Książka niniejsza nie była pomyślana jako rehabilitacja królowej...", nadając jej raczej charakter analizy całej wiedzy o życiu i działalności Bony. Ja jednak uważam, że oprócz obiektywnej wiedzy historycznej, jaką zawiera książka Marii Boguckiej, mamy tu do czynienia ze swego rodzaju hołdem oddanym tej niezwykłej, dumnej i ambitnej władczyni, jaką niewątpliwie była Bona Sforza - królowa Polski. Książka ta w sposób rzetelny i obiektywny weryfikuje tzw. "czarną legendę" królowej Bony, jaka pozostała, niestety, w świadomości wielu Polaków. Ukazuje Bonę taką, o jakiej my, Polacy powinniśmy pamiętać i nawet po upływie wieków żywić wobec niej wdzięczność za to, co zrobiła, czy choćby usiłowała zrobić, powodowana prawdziwą troską o dobro kraju, w którym przyszło jej spędzić wiele lat swojego życia.

Wszystkim polecam tę pozycję - głównie tym czytelnikom, którzy w szczególny sposób interesują się historią Polski w okresie panowania królowej Bony i króla Zygmunta I.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Bacia 2007-09-07 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Jest to niezwykle interes... | Alifio
Rzeczywiście, bardzo interesująca książka.Informacje podane są w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, nie historyka.Osoba Bony zawsze budziła dużo emocji warto więc poznać dokładniej jej historię. Jak na owe czasy była kobietą nieprzeciętną.