Dodany: 10.07.2005 22:02|Autor: antecorda

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Dzieje Greków i Rzymian: Piękno i gorycz Europy
Kubiak Zygmunt

1 osoba poleca ten tekst.

Kłótliwa Hellada i NASZE Cesarstwo


Ostatnia książka wybitnego profesora. Swoisty testament człowieka zakochanego w starożytności, w mądrości minionych wieków. W zasadzie nie można się tu gdziekolwiek przyczepić, ta książka nie ma słabych punktów. Może poza nadmierną dygresyjnością narracji, może poza pewną rozwlekłością wypowiedzi.

Zaczyna się niemal w tym samym miejscu, gdzie pierwsza książka z tego cyklu: „Mitologia Greków i Rzymian” – w zamierzchłej przeszłości basenu Morza Śródziemnego, kończy upadkiem Cesarstwa Zachodniego. W tych ramach znajdujemy podstawy naszej kultury i cywilizacji. Prowadzeni przez profesora oglądamy w skrócie powstawanie wielkich cywilizacji tego rejonu – Mezopotamii i Egiptu, stajemy się świadkami wyrastania jednej z najdziwniejszych potęg w historii świata – Hellady, która nie posiadając jednego punktu centralnego, jednego ośrodka władzy, wywarła niezbywalny i ogromny wpływ na kulturę całego świata - praktycznie aż do dziś, o czym możemy się przekonać czytając tę książkę. Podczas lektury myślałem sobie o tym, jak bardzo podobny jest nasz skłócony i nieustannie dyskutujący świat do agory ateńskiej ery wojny peloponeskiej; jak bardzo nasze poczucie estetyki wyrasta z greckiego, jak dużo im zawdzięczamy.

Ale dzieje Grecji nie ograniczają się do historii poleis. To również niesamowita i wielokrotnie opiewana przez późniejszych poetów historia Filipa i Aleksandra Macedońskich. To również historia spuścizny po nich, dzięki której świat Morza Śródziemnego sięgnął aż do Chin. Również dzięki podbojom Aleksandra cała nasza współczesna historia wygląda tak a nie inaczej. To niesamowite, że wydarzenia sprzed niemal dwóch i pół tysiąca lat wpłynęły na to, kim teraz jesteśmy!

Ale to nie wszystko! Drugą część książki zajmuje historia jednego z najbardziej niezwykłych ludów w historii – Rzymian. Poznajemy początki Rzymu, wielkie przegrane i wielkie zwycięstwa. Widzimy Rzym podczas walk z Gallami, gdy nieprzyjacielskie wojska pustoszyły Miasto, widzimy Rzym podczas wojen punickich, podczas wewnętrznych walk w Republice i podczas chwały Cesarstwa. Za każdym razem autor podkreśla niezwykłe cechy Rzymian, ową niezwykłą rzymską virtus, która przez ostatnie dwa tysiąclecia była drogowskazem dla wszystkich mężów stanu całej Europy. Szkoda, że ostatnio tak często pomijanym i ignorowanym. To wskazanie, to przywołanie naszego wspólnego dziedzictwa – choćby przez uwypuklenie oczywistego przecież faktu, że Cesarstwo Rzymskie było NASZYM, polskim, jest właściwym testamentem intelektualnym profesora Kubiaka.

Piękna i mądra to książka, choć zabierając się do niej nie należy się spodziewać błahych historyjek nic niemówiących. Widać w niej pasję autora, ale również można odnaleźć na tych kartach ogrom dokonań naszych bezpośrednich poprzedników. Polecam tę książkę nie tylko tym, którzy interesują się naszą starożytnością. Polecam ją każdemu, żeby zachęcić do świadomego przeżywania swego życia. Świadomego swojej przeszłości i tradycji. Świadomego swej europejskości, która wykuwała się w kuźniach Hefajstosa i Vulcana.

Polecam!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5458
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: zandam 30.12.2006 18:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnia książka wybitneg... | antecorda
Ciekawa recenzja. Według mnie, książka nie opisuje "błahych historyjek", gdyż poświęca niektórym sprawom tylko linijkę lub pół. Autor przedstawił historię starożytną w wielkim skrócie, a książka nie wyróżniała się niczym szczególnym. Książka mnie nie fascynowała, a tylko w przypadku przedstawienia przez Z.Kubiaka trzech postaci (Aleksander Wielki, Juliusz Cezar i Cezar Oktawiusz August) byłam oczarowna jego stylem pisania. Były to niestety jedyne wyjątki, dlatego oceniam książkę na 4.
Użytkownik: antecorda 31.12.2006 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa recenzja. Według ... | zandam
Myślę, że Kubiak miał trudne zadanie - na kilkuset stronach ukazać nie tylko historię basenu Morza Śródziemnego, ale również przedstawić ciągłość (najwyraźniej jest zwolennikiem linearnego pojmowania historii) historii naszej cywilizacji. Myślę, że mu się to udało.

Dziękuje za komentarz i pozdrawiam :)
Użytkownik: agatarchida 07.12.2013 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnia książka wybitneg... | antecorda
Ja też polecam. Pełna pasji i znajomości tematu w każdym zdaniu.
Użytkownik: VERA25 31.07.2019 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnia książka wybitneg... | antecorda
„Cesarstwo Rzymskie było NASZYM, polskim”

Bez urazy, ale nie pojmuję.
Użytkownik: VERA25 31.07.2019 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnia książka wybitneg... | antecorda
Po wyśmienitej „Mitologii Greków i Rzymian” Kubiaka i jego dość dobrej „Literaturze Greków i Rzymian”, „Dzieje Greków i Rzymian” bardzo mnie rozczarowały. Mnóstwo dowolnych twierdzeń („gdy wzmagała się demokracja, twardniało też niewolnictwo”), prostacki język („Gospodarka, idiotko!" to do Kleopatry), próby usprawiedliwienia igrzysk gladiatorów („posępne zjawisko w starożytnej cywilizacji rzymskiej, tak niepojęte jak inne przejawy dzikości, jak na przykład burzenie świątyń innej wiary. Wymagające jednak szczególnego wytłumaczenia. Otóż tak krwawe walki zaczęły się już w czasach republikańskich na pogrzebach. Mniemano bowiem, że dusze umarłych można najskuteczniej ukoić rozlewaniem ludzkiej krwi.” to ma być wytłumaczenie ? jakoś w Grecji takich igrzysk nie było, lecz Kubiak wyżej ceni Rzym z innych, wydumanych powodów), połączony ze znieważaniem ofiar Imperium (ukrzyżowanie powstańców Spartakusa „Może jednak sprawiedliwość kazałaby pomyśleć, że w Rzymie, gdzie jak w całym świecie antycznym niewolnictwo było uważane za element prawa naturalnego, chyba nie był to sadyzm, lecz tylko postrach. Jak mniemano, konieczny.” gdyż w razie zwycięstwa powstańcy ci „Zrobiliby społeczeństwo jeszcze bardziej niewolnicze, jak myślę, straszniejsze niż to, które przedtem było.”)

I tak dalej.

Po co to komu ?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: