Dodany: 04.07.2005 09:51|Autor: merci1811

"Śmierć w Wenecji"


W książce tej poruszony jest problem artysty w rzeczywistym świecie. Główny bohater, Achenbach, należy do dwóch światów: mieszczańskiego i artystycznego, dlatego też żyje na rozdrożu. Tęskni za prawdziwą miłością, czuje się zaniedbany w prawdziwym świecie, który go nie rozumie. W Wenecji spotyka Tadzia (polski 14-latek) i jest zachwycony jego urodą.

Książka pokazuje dwóch ludzi, których łączy tylko kontakt wzrokowy, na nic bliższego nie stać żadnego z bohaterów.

Opowiadanie to nie jest zbyt długie, dające do myślenia, zawiera mało poruszany w literaturze wątek zainteresowania podstarzałego mężczyzny nastolatkiem.

Polecam.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 15784
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: lachus77 26.06.2010 12:54 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce tej poruszony j... | merci1811
Wątek mało obecny w literaturze - istotnie; zainteresowanie autora relacjami, jakie zachodzą między bohaterem a chłopcem, czyli dwoma przedstawicielami tej samej płci, można wytłumaczyć biseksualizmem samego pisarza.
Użytkownik: bambini di praga 19.08.2011 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce tej poruszony j... | merci1811
Homoerotyczny wątek ze "Śmierci w Wenecji" od razu przypomniał mi Gonzala z "Trans-Atlantyku". Ciekawe, czy Gombrowicz zdawał sobie sprawę z tej analogii...

Ostatnio zainteresowały mnie nawiązania do noweli Manna w "Ludzkiej skazie" Rotha. Dlaczego Amerykanin wybrał właśnie tę historię, a nie jedną z wielu heteroerotycznych, na których brak w literaturze nie można narzekać? Roth pisze o związkach/romansach między osobami przeciwnej płci, więc skąd ten Aschenbach i Tadzio? (Ciekawe wytłumaczenie proponuje Amy Hungerford z Uniwersytetu Yale twierdząc, iż między Colemanem a Nathanem Zuckermanem istnieje pożądanie, które skierowane zostaje ostatecznie na osobę Faunii).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: