Dodany: 03.07.2005 15:56|Autor: mariusz_ruchala

Talent bez wsparcia charakteru drogą ku zgubie


"Stracone złudzenia" to jeden z wielu tomów "Komedii Ludzkiej" Balzaca, zatem książka musi opowiadać o trudach egzystencji. Akcja została umiejscowiona w latach 20-tych XIX w. we Francji, a głównym bohaterem jest prowincjonalny poeta - Lucjan Chardon. Wyjeżdża on do Paryża, aby osiągnąć literacki sukces, lecz nie spodziewa się, ile przeszkód stanie na jego drodze. Balzac opisuje w barwny sposób światek literacki, dziennikarski, francuską prowincję, burżuazję. Styl jest lekkostrawny i 600 stron znika w mgnieniu oka.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7355
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: cheechako 30.10.2005 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: "Stracone złudzenia" to j... | mariusz_ruchala
Moim skromnym zdanie troche płytko sięga powyższa recenzja może to efekt uoglnień, próba zawarcia 600 stron w 5 linijkach tekstu przeciętnej długości:)Tytuł w tym przypadku jest niezykle adekwatny do treści, Balzac bez specjalnych sentymentów odziera idealne zapatrywanie na świat młodego "poety" z wszelkich złudzeń co do prawdziwego oblicza tego co widzi i tego w co wierzy, w świecie rządonym przez pieniądz nie ma miejsca na czułości co dobitnie wyjaśnia ksiądz Herrera.Najbliżsi mi jednak panowie z Biesiady, a mój ulubiony fragment tejże książki "Twardy jest Michał Chrestien. Twardy i zbawienny jak obcęgi dentysty. Michał widzi twoją przyszłość może teraz płacze nad tobą na ulicy" Pozdrawiam:)
Użytkownik: ulkowiec 28.09.2012 15:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim skromnym zdanie troc... | cheechako
Zgadzam się, że powyższa recenzja nie oddaje wszystkich wątków poruszonych w tej książce. Wg mnie to zbyt karkołomne i sama nie pokusiłabym się o pisemne "odmalowanie" tych wszystkich szczegółów...Ciekawa jestem, czy znajdzie się chętny?
Mnie w tej książce uderzyła naiwność Lucjana, czy Koralii. Jednak poznając ich losy dochodzimy do smutnych wniosków, że silniejszy wygrywa takie starcie. W tym momencie Balzac jest typowym realistą, gdy opisuje życie takie, jakie naprawdę jest.
Ciekawie też można porównać dzisiejszy świat mediów z tamtym, XIX-wiecznym. Narodziny dziennikarstwa i dzisiejsze "dzieci": magazyny, gazety, brukowce...Czy zmieniło się tak wiele?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: