Dodany: 30.06.2005 22:38|Autor:

Zamieszczone w tym tomie opowiadania ze "złotej ery" science fiction nie tylko tworzą solidny fundament fantastyki takiej, jaką znamy dzisiaj - poszukującej, niespokojnej, często eksperymentującej - lecz dostarczają wciąż wielu wspaniałych przeżyć nowym pokoleniom miłośników SF. Trudno się zresztą temu dziwić, wszak mamy tu do czynienia z literaturą zwróconą ku przyszłości, a więc także - zwracającą się do przyszłych czytelników!

Z przedstawionymi tu tekstami czas obszedł się niezwykle łaskawie, czego nie da się powiedzieć o wielu utworach należących do innych odmian literatury popularnej sprzed czterdziestu czy pięćdziesięciu lat. To wehikuły czasu najwyższej klasy: nie tylko w doskonałym stanie dotarły do obecnej epoki, lecz są gotowe do dalszej służby, kierując naszą wyobraźnię ku odległej, fascynującej przyszłości. Warto skorzystać z okazji i wybrać się w tę niezwykłą podróż.

[Prószyński i S-ka, 2001]

Użytkownik: first-pepe 22.06.2010 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamieszczone w tym tomie ... | yennka
Całkiem niezły zbiór całkiem niezłych opowiadań z gatunku space opery. Na szczególną uwagę zasługują opowiadania Murraya Leinstera, Jacka Vance, Briana Aldissa, Kornblutha, Cordwainera Smitha. Poniżej oczekiwań opowiadanie Leigh Brackett, które bardziej zalicza się aktualnie do bajek niż fantastyki.
A oto pełen zbiór zamieszczonych w książce opowiadań wraz z wystawioną przeze mnie oceną:
A.E. Van Vogt - "Rull" - 4
James H. Schmitz - "Druga noc lata" - 4,5