Dodany: 30.06.2005 16:12|Autor:

Książka: Papież Joanna
Roidis Emmanuel
Notę wprowadził(a): anulka26

opis z okładki

Sama postać Joanny jest postacią legendarną. Ale historia życia, papieskiej kariery i tragicznej śmierci Joanny, oparta na legendzie zanotowanej przez kroniki, stanowi dla Roidisa jedynie punkt wyjścia dla ukazania fragmentu dziejów feudalnego średniowiecza i historii papiestwa. A na tle średniowiecza, poza kryształowymi drzwiami papieskiej sypialni, Roidis widzi czasy sobie wspólczesne. I te właśnie czasy, ich rzeczywistość społeczną, konwencję moralną, atakuje skalpelem swojej ironii i wyśmiewa.
(...)
Książka "Papież Joanna" spadła na Ateny jak grom z jasnego nieba. Błyskawicznie zniknęła z półek księgarskich, publiczność łapczywie pochłaniała pikantne perypetie Joanny, gdy oficjalna krytyka, kompletnie zaskoczona tym dziełem, początkowo nie wiedziała, co pisać, a potem rozpoczęła ogień huraganowy. (...)
Fakt, że przez wiek cały książka ta jest czytana z nie słabnącym zainteresowaniem i my sami czytamy ją, jakby była napisana dzisiaj, stanowi chyba najbardziej przekonujące świadectwo wartości dzieła Roidisa.

Z "Posłowia"

[Książka i Wiedza, Warszawa 1986]

Do informacji Biblionetki -
Nie mogę podac autora Poslowia, gdyż podpisuje się on(a) jedynie inicjałem - M.
Cały wpisany przeze mnie tekst to fragmenty Posłowia, które w takiej formie zostały umieszczone na okładce książki.

pozdrawiam,
anulka26