Dodany: 26.06.2005 11:08|Autor: madziusieńka

Książka: Kochałam Tyberiusza
Dored Elisabeth

Moja przyjaciółka Julia

Od dawna interesuje mnie historia starożytnego Rzymu. Bardzo lubię książki i filmy na ten temat. Gdy otrzymałam książkę "Kochałam Tyberiusza", ucieszyłam się, ponieważ moja wiedza o jedynej córce Oktawiana Augusta była raczej niewielka. Po przeczytaniu dzieła Julia stała się moją przyjaciółką i tak już zostanie.

Julia - córka cesarza, żona, wdowa, matka pięciorga dzieci, kochanka i przede wszystkim spragniona uczucia kobieta - nie miała łatwego życia. Wychowana bez matki, trzy razy wydana za mąż wbrew swoim uczuciom, cierpiąca po stracie dzieci i ukochanego, wygnana, zhańbiona, poniżona - taką właśnie Julię przedstawia nam Elizabeth Dored. Szczerą, odważną, wesołą kobietę, która padła ofiarą podstępnej i złej Liwii. Julia walczyła o prawo do szczęścia - ale takiego prawa nie miała. Jako córka cesarza musiała być przecież posłuszna, poświęcająca się dla dobra ojczyzny. Ale ona pragnęła zaznać szczęścia i miłości za wszelką cenę. I dlatego przegrała tę walkę.

Trzy małżeństwa Julii to były trzy najważniejsze epoki jej życia. Pierwszy związek - z Marcellusem - był nieudany i niedobrany. Prawdopodobnie za sprawą Liwii Julia szybko została wdową. Po śmierci męża odżył związek córki Augusta i syna Liwii z pierwszego małżeństwa - Tyberiusza. Niestety, zgodnie z wolą ojca Julia musiała znów poświęcić się dla ojczyzny i wyjść za Agrypę. Jednak był to udany związek, mimo różnicy wieku między małżonkami. Urodziło im się pięcioro dzieci. Julia nareszcie zaznała szcześcia, ale, niestety, Agrypa umarł. Wkrótce wdowa znowu wyszła za mąż, tym razem za ukochanego Tyberiusza. Mimo miłości, jaką czuli do siebie małżonkowie, Liwia, która z całego serca nienawidziła synowej, prędko zasiała między nimi ziarna niezgody. Zniszczyła też miłość Augusta do córki i sprawiła, że skazał ją na wygnanie. Tam Julia po wielu latach spotkała się z matką i dowiedziała o śmierci synów i wygnaniu córki.

Moim zdaniem, Julia wyprzedziła swoją epokę i podobna jest raczej do współczesnej kobiety - odważnej, szukającej swego miejsca w świecie, kochającej i walczącej o miłość.