Dodany: 16.06.2005 21:59|Autor:

"Martwa natura z krukami" to już czwarta (po "Relikcie", "Relikwiarzu" i "Gabinecie osobliwości") powieść z niezwykłym, obdarzonym podobnie jak Sherlock Holmes dedukcyjnym umysłem, agentem specjalnym Pendergastem w roli głównej.

Po traumatycznych wydarzeniach opisanych w "Gabinecie osobliwości" agent Pendergast wyjeżdża do Medicine Creek, sennej, zdawałoby się, miejscowości na rubieżach Kansas. Miało tam ostatnio miejsce brutalne morderstwo. Pendergast, nie zwlekając, bezczelnie, jak na niego przystało, rozpoczyna prywatne śledztwo, aby wpaść na trop seryjnego zabójcy, z jakim dotąd nie miał okazji się zmierzyć, rozwiązać zagadkę masakry sprzed blisko półtora wieku i odkryć kilka ważkich prawd, które być może pomogą mu pogodzić się ze smutną prawdą o jego rodzinie.

Autorzy, Douglas Preston i Lincoln Child, czyniąc z postaci drugoplanowej, jaką był w "Relikcie" i "Relikwiarzu" tajemniczy agent FBI, głównego bohatera, stopniowo ujawniają prawdę o jego pochodzeniu i wszystko wskazuje, iż korzenie jego intrygującego, bardzo starego drzewa genealogicznego podlewane były krwią niewinnych ofiar.

"Martwa natura z krukami" to drugi tom z planowanej trylogii o agencie Pendergaście. Tom trzeci, który w Stanach Zjednoczonych miał ukazać się w końcu roku 2004, nosi tytuł "Brimstone".

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2005]