Dodany: 02.06.2005 19:28|Autor: morgana_la_fay

Coś dla zainteresowanych obyczajowością w XIX wieku.

„Księga snobów” Williama Makepeace’a Thackeraya jest bez wątpienia jedną z ciekawszych pozycji książkowych, które opisują obyczaje, zwyczaje, a także życie codzienne angielskiego społeczeństwa pierwszej połowy XIX wieku.

Książka ta zawiera zbiór ciekawych, satyrycznych artykułów prasowych napisanych przez Thackeraya do jednej z londyńskich gazet, które piętnują snobizm wielu grup społecznych angielskiego społeczeństwa – głównie arystokracji, szlachty i ziemiaństwa. Zaletą książki jest również język, którym posługuje się Thackeray. Książkę „czyta się dobrze”, gdyż nie brak jej humoru, a spostrzegawcze oko pisarza uchwyciło nawet najbardziej zakamuflowane absurdy mentalności Anglików. Jej atutem jest również brak patetyczności i moralizowania - Thackeray pisze swoje artykuły z perspektywy własnego uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach. Przyznaje również, że sam należy do klasy snobów.

Książkę tę warto przeczytać, choć zdaję sobie sprawę, że jej subtelny humor nie wszystkim może przypaść do gustu. Mimo wszystko polecam!