Dodany: 26.05.2005 22:23|Autor:

Książka: Gobelin
Kosmowska Barbara
Notę wprowadził(a): yennka

W "Gobelinie" przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka wzmianek o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, a może raczej jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradności bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia.

Kobiety w tej książce nie są tuzinkowe ani banalne. Zresztą, czy czyjekolwiek życie można uznać za banalne - jeżeli zajrzy się w sekrety bohaterów, ich lęki, zwątpienia, nadzieje, tęsknoty?

Autorka "Gobelinu" stawia, pod postacią Anny, lustro, w którym mogą się przejrzeć kobiety "z problemem". Nie tylko alkoholowym. Uzależnienie od czegokolwiek, co prowadzi do unicestwienia, bardzo trudno samej u siebie tak dobrze zobaczyć, jak w opowieści o kimś innym. Anna wzbudza współczucie, litość, gniew, wstręt, zniechęcenie, troskę, miłość, podziw. Dokładnie te same uczucia, jakie wzbudza u każdego jego własna ułomność, słabość lub patologiczne uzależnienie od szkodliwych nawyków.

Dziękuję Ci, Anno, za odwagę pokazania nam siebie bez zakłamania.

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2005]

Użytkownik: Svena555 12.02.2006 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Gobelinie" przeplata s... | yennka
,,Gobelin" Barbary Kosmowskiej jest moją pierwszą książką tej autorki jaką miałam okazję przeczytać. Jestem pod wrażeniem ze względu na temat, który został poruszony w tej książce co sprawiło, że okazała się ona ciekawa. Problem cichego picia dotyczy ludzi niezależnie od płci, dlatego polecam ją wszystkim, którzy nie zauważają bądź nie chcą i nie wiedzą w jaki sposób mogą pomóc najbliższym w ich codziennym dramacie. Książkę przeczytałam jednym tchem i natychmiast poleciłam moim znajomym.,, Gobelin" sprawił, że sięgnęłam po wcześniejsze utwory pisarki, które również okazały się interesujące ze względu na swoją treść. Pani Barbaro dziękuje za tą książkę.